کد خبر 130384

امروز (دوشنبه) وزرای خارجه اتحادیه اروپا تلاش کردند تا مجارستان را به پس گرفتن وتوی لایحه تحریم نفت روسیه وادار کنند و لیتوانی گفت که بوداپست این اتحادیه را «به گروگان گرفته است».

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، وزرای خارجه اتحادیه اروپا امروز (دوشنبه) تلاش کردند تا مجارستان را به پس گرفتن وتوی لایحه تحریم نفت روسیه وادار کنند و لیتوانی گفت که بوداپست این اتحادیه را «به گروگان گرفته است».

به نقل از خبرگزاری رویترز، تحریم نفت روسیه توسط کمیسیون اروپا که در اوایل ماه میلادی جاری ارائه شد، به دنبال وضع سنگین‌ترین تحریم‌ پس از حمله روسیه به اوکراین بوده و کشورهایی را که بیش از همه به نفت روسیه وابسته هستند، از این قاعده مستثنی می‌کند.

اما مجارستان که نزدیک‌ترین شریک مسکو در اتحادیه اروپاست، برای کاهش هزینه‌های تحریم نفت خام روسیه درخواست صدها میلیون یورو از این اتحادیه کرده است. اتحادیه اروپا برای تصویب این تحریم‌ها به رای مثبت تمامی ۲۷ کشور این اتحادیه نیاز دارد.

وزیر امور خارجه لیتوانی در این باره گفت: باید بپذیریم که یک عضو، تمامی این اتحادیه را پاگیر خود کرده است.

وزرای زیادی در گفت‌وگو با گزارشگران از مجارستان نام نبردند، اما وزیر امور خارجه رومانی گفت که این اتحادیه باید بوداپست را با خود هم‌نظر کند.

این در حالیست که وزیر امور خارجه مجارستان هفته گذشته در فیسبوک نوشت که راه‌حلی به چشم نمی‌خورد.

او بیان کرد که دولت ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان به «صدها میلیون دلار» برای پالایشگاه‌های این کشور، افزایش ظرفیت یک خط لوله انتقال گاز کرواسی و التیام اقتصاد مجارستان نیاز دارد.

با این حال، وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا، از اتریش گرفته تا استونی بیان کردند که تحریم‌ نفت روسیه دیر و زود دارد، اما سوخت و سوز ندارد. از تحریم نفت روسیه که در حال حاضر آمریکا و انگلیس آن را به اجرا گذاشته‌اند، به عنوان "بهترین" راه برای کاهش بودجه روسیه در جنگ اوکراین نام برده می‌شود.

ارسال نظر

تازه ها