کد خبر 130351

طبق داده‌های منتشر شده میزان ذخایر آلومینیوم در بورس فلزات لندن یک رکورد تاریخی از خود به جای گذاشته اما هنوز برای توقف روند نزولی به دلیل چشم‌انداز ضعیف تقاضا کافی نیست.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، آلومینیوم در دسترس برای برداشت از انبارهای بورس فلزات لندن به کمترین حد تاریخی خود رسیده اما اختلال اخیر در زنجیره عرضه به دلیل افت چشم‌انداز تقاضای این محصول هنوز برای توقف روند نزولی که بر بازار حاکم است کافی نیست.

موجودی تضمین شده آلومینیوم در بورس فلزات لندن با افت نزدیک به 10 درصدی به 260 هزار و 275 تن رسید که از رکورد افت ذخایر در سال 2000 نیز عبور کرد. طی امسال میزان ذخایر این محصول با افت 63 درصدی روبرو بوده که در آستانه ثبت کورد تاریخی افت سالانه است. بازگشت تقاضای این محصول و همچنین ادامه روند توقف تولید بسیاری از کارخانجات باعث تعمیق کسری آلومینیوم در بازار خواهد شد.

با وجود کاهش شدید ذخایر ، قیمت آلومینیوم با ادامه مسیر نزولی خود، سودهای امسال را آب کرد و این سیگنال را به معامله‌گران ارسال کرده که در حال حاضر بازار روی ریسک کاهش تقاضا در آینده متمرکز شده و همین عامل نتوانسته روند نزولی در بازار را با وجود کاهش موجودی متوقف کند.

تمرکز بازار فلزات طی چند هفته اخیر یک شیفت معنادار پیدا کرده بدین صورت که نگرانی از کاهش عرضه این محصول در بازارهای جهانی جای خود را به نگرانی‌ها درباره وضعیت اقتصاد جهانی و قرنطینه کووید 19 در چین داده که باعث اثرگذاری شدید بر تقاضا شده است. قیمت آلومینیوم از زمان اوج خود در ماه مارس امسال تاکنون افت 33 درصدی را ثبت کرده  و سود امسال را از بین برده است.

تحلیل‌گران می‌گویند رشد گذشته قیمت آلومینیوم بسیار سرسختانه و بی‌وقفه بود و اکنون بازار شاهد یک اصلاح قدرتمند است. چشم‌انداز تقاضای این محصول در جهان ضعیف است اما ریسک عرضه نیز کاملا آشکار است.

روند افت ذخایر آلومینیوم در بورس فلزات لندن

11

قیمت آتی آلومینیوم در معاملات روز جمعه هر تن 2739 دلار بود که نشان از افت 2.3 درصدی نسبت به جلسه معاملاتی قبل دارد. سایر فلزات نیز در مسیر نزولی قرار داشتند به طوری که قلع 1.3 درصد و نیکل نیز 1.2درصد کاهش قیمت را ثبت کردند.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها