کد خبر 129938

مؤسسه فیچ برآورد کرد

مؤسسه رتبه‌بندی فیچ در یادداشتی تحقیقی نوشت که قیمت فلزات اساسی در نیمه دوم سال 2022 ریکاوری خواهند شد و قیمت‌ها در سال 2022 بالاتر از سطوح پیش از جنگ اوکراین و روسیه قرار خواهند گرفت.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، مؤسسه رتبه‌بندی فیچ در یادداشتی تحقیقی بیان کرد  قرنطینه ادامه‌دار در بزرگترین مصرف‌کننده فلزات جهان یعنی چین روی تقاضای محصولات نهایی صنایع و همچنین حساسیت آنها تاثیر منفی گذاشته و منجر به پایین آمدن قیمت فلزات اساسی شده است.

با این وجود این مؤسسه برآورد خود از قیمت فلزات در سال 2022 را همچنان صعودی ارزیابی کرده و نوشته که قیمت فلزات اساسی در سطح جهان در سال 2022 بالاتر از سطوح پیش از جنگ روسیه و اوکراین قرار خواهند گرفت.

تیم تحقیقاتی این مؤسسه مشاوره برآورد کرده که تقاضای چین در نیمه دوم سال ریکاوری خواهد شد  و باعث ثبات بیشتر در قیمت‌ها خواهد شد. علاوه بر این، فیچ عنوان کرد قرنطینه در چین باعث محدودیت عرضه فلزات خواهد شد. چین اکنون بزرگترین تولیدکننده فلزات به شمار می‌رود که در نهایت باعث می‌شود قیمت‌ها در ماه‌های آینده به تعادل برسند.

تیم اقتصاد کلان فیچ برآورد کرده که آمار و ارقام متناقض درباره شاخص‌های خرید مدیران بخش تولید و بخش خدمات همچنان در دو ماه آخر این فصل سال ادامه دار خواهد بود.

این مؤسسه رتبه‌بندی در این یادداشت نوشت: «قرنطینه بیشتر چه در سطح محدود و چه در سطح سراسری در بیشتر از چند شهر چین اعمال شده و پکن پایتخت این کشور از انتهای آوریل تاکنون سه دوره آزمایش انبوه کووید 19 را پشت سر گذاشته است. بنابراین همچنان احتمال اینکه رشد اقتصادی چین در سال 2022 به زیر 4.5 درصد برسد وجود دارد که البته این موضوع بستگی به مدت زمان قرنطینه در این کشور دارد.

این مؤسسه تحلیلی انتظار دارد که سیاست پولی انبساطی چین در سراسر سال 2022 برای حمایت از فعالیت‌ها و تحریک رشد اقتصادی همچنان ادامه پیدا کند و تقاضای فلزات اساسی به ویژه در بخش ساختمان مورد حمایت قرار بگیرد.

در موضوع طلا نیز فیچ نوشت که جنگ روسیه و اوکراین احتمالا قیمت طلا را در سال‌های 2022 و 2023 در محدوده بین 1800 و 1900 دلار نگه خواهد داشت. تعمیق جنگ بین دو کشور باعث افزایش تقاضای دارایی‌های ریسک‌گریز شده و سرمایه‌گذاران در حال کاهش ریسک سیستماتیک خود هستند. از منظر این مؤسسه تقویت شاخص دلار آمریکا و ریکاوری نرخ بازدهی اوراق قرضه آمریکا از رشد بیشتر قیمت طلا جلوگیری خواهد کرد.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها