کد خبر 129873

وزیر صنایع عربستان سعودی اعلام کرد

وزیر صنایع و منابع معدنی عربستان سعودی در سخنانی از سرمایه‌گذاری 6 میلیارد دلاری این کشور برای ساخت کارخانه تولید پلیت فولادی خبر داد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، وزیر صنایع و منابع معدنی عربستان سعودی در سخنانی از سرمایه‌گذاری 6 میلیارد دلاری این کشور برای ساخت یک مجموعه تولید پلیت فولادی و تاسیسات تولید باتری خودروهای الکتریکی در کشور خبر داد.

این سرمایه‌گذاری عربستان بخشی از سرمایه‌گذاری کلان 32 میلیارد دلاری این کشور در بخش صنایع معدنی به شمار می‌رود.

«بندر الخُریف» وزیر صنایع عربستان در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد که هدف این وزارتخانه تامین مالی 9 پروژه در صنایع میان‌دستی فلزی و معدنی است.

عربستان از سال‌ها پیش به دنبال تنوع‌بخشی به اقتصاد و رهایی از وابستگی به نفت است و در این راستا میلیاردها دلار برای برنامه چشم‌انداز 2030 سرمایه‌گذاری کرده است. این پروژه بزرگ اقتصادی توسط شاهزاده بن‌سلمان آغاز شده است. بخش معدنی یکی از بخش‌هایی است که نقش مهمی در این چشم‌انداز طی 7 سال آینده خواهد داشت.

این پروژه 6 میلیارد دلاری شامل ساخت یک مجموعه تولید پلیت فولادی برای ساخت کشتی، صنایع نفت و گاز، ساختمان و بخش دفاعی و همچنین احداث یک مجموعه تولید فلَت فولادی سبز برای عرضه به صنایع اتوماسیون، بسته‌بندی غذا، ماشین آلات و تجهیزات و سایر بخش‌های صنعتی به ارزش 4 میلیارد دلار و نیز کارخانجات فلزات تولید باتری خودروهای الکتریکی به ارزش 2 میلیارد دلار است. هر دو پروژه در مسیر احداث قرار دارند و در سال‌های آینده به بهره‌برداری خواهند رسید. 

ماه گذشته دولت عربستان توافقی برای خرید 50 تا 100 هزار خودروی الکتریکی از شرکت «لوسید موتورز» طی بازه زمانی 10 ساله امضا کرد. بخش عمده سهام این شرکت نیز متعلق به «صندوق سرمایه‌گذاری عمومی» (PIF) عربستان سعودی است.  

طبق گفته وزیر صنایع عربستان سعودی این پروژه‌ها حدود 140 هزار شغل ایجاد خواهند کرد و تاکنون 145 شرکت برای سرمایه‌گذاری و حفاری در این پروژه‌ها درخواست داده‌اند و وزارت در حال بررسی این درخواست‌هاست. «الخُریف» در اطلاعیه‌ای نوشت که این سرمایه‌گذاری نشان‌دهنده‌ی تلاش عربستان برای حرکت به فراسوی حفاری و استخراج و ایجاد زنجیره ارزش افزوده محصولات است و این تمرکز اصلی استراتژی معدنی این وزارتخانه است.

وزیر صنایع همچنین گفت این سرمایه‌گذاری‌ها با هدف تبدیل کردن عربستان به هاب تولید و لجستیک صنعت معدن در منطقه از آفریقا تا آسیا و نیز حمایت از دگرگونی بخش معدن برای محقق کردن پتانسیل‌های این بخش است.  

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها