کد خبر 129701

در شرایطی که افزایش قیمت مصالح ساختمانی به معضلی بزرگ برای فعالان این صنعت و مردم در جهان تبدیل شده است، انتشار گزارش های جدید نگران کننده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، گزارش های جدید نشان میدهد که متاثر از پیامدهای طولانی شدن جنگ اوکراین و روسیه، چشم انداز نگران کننده ای از کامودیتی ها به گوش میرسد.

در شرایطی که افزایش قیمت مصالح ساختمانی به معضلی بزرگ برای فعالان این صنعت و مردم در جهان تبدیل شده است، انتشار گزارش های جدید نگران کننده است.

نگرانی در مورد تورمی که می تواند صنعت ساختمان را درگیر کند و این بار ریشه آن جنگی است که در اروپا شروع شده است، چرا که کشورهای بزرگی که در تولید فلزات و مصالح ساختمانی و مواد معدنی هستند را درگیر کرده است.

سیمان به ۱۳۹ دلار می رسد

براساس گزارش منتشر شده توسط وب سایت «گلوب» در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ متوسط قیمت هر تن سیمان در بازارجهانی برابر با ۱۳۹ دلار و هر متر مربع بتن برابر با ۱۱۰ دلار خواهد بود. این درحالی است که متوسط قیمت هر تن سیمان در فصل اول امسال برابر با ۱۰۸ دلار بود.

انتظار می رود قیمت هر بلوک بتنی در نیمه دوم سال جاری بالغ بر۱۶ درصد نسبت به نیمه اول و قیمت آجر بالغ بر ۱۵ درصد افزایش یابد که در نهایت هزینه تمام شده فعالیت های ساختمانی را به شدت افزایش خواهد داد.

مس هم گران می شود

از طرف دیگر قیمت مس هم در این سال به شدت افزایش خواهد یافت. با وجود این که قیمت هر تن مس در انتهای ماه آوریل برابر با ۹ هزار و۷۳۴ دلار بود که با حداکثر قیمت ثبت شده برای این فلز درسال ۲۰۲۱ فاصله زیادی داشت، ولی انتظار می رود در نیمه دوم امسال شاهد افزایش بیشتر درقیمت این فلز سرخ باشیم. افزایشی که به تدریج بازار را با شوک ها و چالش های جدید روبرو می کند و اقتصاد جهان را به سمت آسیب های بزرگتری هدایت می کند.

مس ۱۰۷۰۰ دلار را لمس می کند

در این گزارش پیش بینی شده است متوسط قیمت هر تن مس درنیمه دوم سال ۲۰۲۲ به بیش از ۱۰ هزار و۷۰۰ دلار برسد و متوسط قیمت سال جاری آن ۵۱ درصد نسبت به سال قبل بیشتر شود. این وضعیت می تواند در پروژه های تامین برق در کشورهای مختلف نیز اختلال ایجاد کند.

علاوه براین افزایش قیمت مس، روی توان تولید خودروهای برقی اثر منفی خواهد گذاشت و صنعت ساختمان را با افزایش شدید هزینه مواجه و خرید خانه را برای شمار زیادی از مردم دنیا به یک آرزوی دست نیافتنی تبدیل می کند.

ارسال نظر

تازه ها