کد خبر 129198

با گسترش سریع سویه اومیکرون به پکن و وضع اقدامات محدودکننده برای جلوگیری از شیوع بیشتر، قیمت سنگ‌آهن در معاملات روز دوشنبه به یکباره با افت شدید 10 درصدی در بازار نقدی و بیش از 11 درصدی در بازار آتی مواجه شد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت سنگ‌آهن در معاملات روز دوشنبه در نتیجه‌ی گسترش سریع سویه‌ی اومیکرون به پکن و احتمال وضع محددیت‌های شدید در پایتخت این کشور با افت شدید تقاضا و 10 درصدی قیمت همراه شد.

پیش از این هاب مالی چین یعنی شانگهای تحت تاثیر محدودیت شدید اقتصادی ناشی از کرونا با کاهش شدید فعالیت‌های اقتصادی همراه شده بود.

بر اساس ارزیابی نشریه فست مارکت قیمت هر تن سنگ‌آهن عیار 62 درصد در بنادر شمالی چین با کاهش نزدیک به 9 درصدی به 136 دلار رسید. همچنین قیمت پرترافیک‌ترین قراردادهای آتی سنگ‌آهن در بورس دالیان چین برای تحویل ماه سپتامبر با کاهش نزدیک به 11 درصدی به 121 دلار رسید که کمترین میزان قیمت این محصول از تاریخ 23 مارس محسوب می‌شود.

«چِنگ پِنگ» تحلیل‌گر کامودیتی شرکت «سینو استیل» در یادداشتی عنوان کرد که عامل اصلی افت شدید قیمت سنگ‌آهن وضعیت کرونا در چین است و به همین دلیل انتظارات بازار برای تقاضای این محصول از بین رفت و از طرف دیگر قیمت‌های مواد خام نیز در نتیجه کنترل‌های برنامه‌ریزان دولتی روی تولید فولاد نیز حمایت خود را از دست دادند.

 «استیفن اینس» تحلیل‌گر خبره بازارهای مالی نیز در یادداشتی گفت سنگ‌آهن احتمالا اکنون تضعیف بیشتر ارزش یوان را برآورد می‌کند چرا که با کاهش ارزش یوان چین قیمت واردات کالاها نیز افزایش می‌‌یابد.

یکی از مدیران ارشد وزارت محیط زیست چین روز شنبه در کنفرانسی خبری اعلام کرد دولت نیازمند این است که یک کنترل معقول روی تولید فولاد چین داشته باشد. این سخنان در عمل به معنای کاهش تولید برای دومین سال متوالی می‌باشد.

انجمن آهن و فولاد چین روز دوشنبه اعلام کرد که مصرف فولاد چین در سه ماهه اول سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت 9.5 درصدی را تجربه کرد اما به نظر می‌رسد که تقاضا برای فولاد در نیمه دوم سال ریکاوری خواهد شد.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها