کد خبر 128758

بر اساس گزارش مرکزی ملی آمار چین تولید ناخالص داخلی این کشوردر سه ماهه اول سال 2022 نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 4.8 درصدی و نسبت به سه ماهه قبل نیز افزایش 1.3 درصدی را تجربه کرد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، طبق گزارش مرکز ملی آمار چین تولید ناخالص داخلی چین در سه ماهه اول سال 4.8 درصد نسبت به سه ماهه سال قبل رشد کرد و این در حالیست که تحلیل‌گران و کارشناسان انتظار رشد 4.4 درصدی داشتند. همچنین در سه ماهه چهارم سال قبل تولید ناخالص داخلی چین حدود 4 درصدی افزایش یافت.

رشد قدرتمند اقتصاد چین در دو ماه اول سال مسیر را برای آینده فراهم کرد به طوری که تولید ناخالص داخلی در ماه‌های ژانویه تا مارس بر حسب داده‌های سه ماهه نسبت به سه ماهه قبل رشد 1.3 درصدی داشته است در حالی که برآورد کارشناسان از رشد 1.5 درصدی حکایت داشت.

تحلیل‌گران بر این عقیده هستند که داده‌های ماه آوریل به دلیل شیوع مجدد کووید 19 و همچنین قرنطینه سراسری کشور احتمالا بسیار بدتر خواهد بود و نگرانی از بابت رکود در کشور نیز وجود دارد.

آنها بر این باورند که حمایت از اقتصاد  و بکارگیری سیاست‌های پولی و مالی برای جبران آسییب‌های قرنطینه کشور کافی نبوده‌ و در صورتی که حمایت‌های بیشتری انجام نشود چشم‌انداز رشد اقتصادی در کشور باید کاهش یابد.

روز جمعه بانک خلق چین در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که میزان ذخیره نگهداری شده بانک‌ها در بانک مرکزی کشور را کاهش خواهد داد. این اولین بار است که در سال 2022 چنین سیاستی از سوی بانک خلق چین اعمال می‌شود. این سیاست باعث آزادسازی 83 میلیارد دلار نقدینگی به صورت بلندمدت خواهد شد.

انتهای خبر

 

 

ارسال نظر

تازه ها