کد خبر 128743

نایب‌رئیس دویچه بانک آلمان گفت: اگر واردات انرژی محدودتر شود، شاهد تورم 10 درصدی یا حتی بیشتر خواهیم بود و باید منتظر تورمی بی‌سابقه از دهه 1970 باشیم.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، کارل فون روهر، نایب‌رئیس دویچه بانک آلمان در یک مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد قیمت‌های مصرف‌کننده در این کشور 7 تا 8 درصد در سال جاری میلادی افزایش خواهد داشت. اما اگر دولت واردات انرژی از روسیه را ممنوع کند، این افزایش قیمت در ماه‌های آینده 10 ‌درصد یا حتی بیشتر خواهد بود.

وی گفت:«اگر واردات انرژی محدودتر شود، شاهد تورم 10 درصدی یا حتی بیشتر خواهیم بود و باید منتظر تورمی بی‌سابقه از دهه 1970 باشیم».

نرخ تورم سالیانه در ماه گذشته در آلمان به رکورد 7.3 درصد رسید. قیمت‌ها به‌دنبال اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه توسط اتحادیه اروپا و چندین کشور دیگر به‌خاطر حمله به اوکراین افزایش‌یافته است. این تحریم‌ها دورنمای جریان پیوسته‌ انرژی از روسیه به اتحادیه اروپا را به خطر انداخته است. این در حالی است که حامل‌های انرژی تا به امروز تحریم نشده بودند.

سران اتحادیه اروپا قول داده‌اند وابستگی این بلوک به نفت و گاز روسیه را پایین بیاورند. آلمان طی یک ماه و نیم گذشته  توانسته واردات نفت از روسیه را از 35 درصد به 25 درصد برساند. واردات گاز از این کشور هم از 55 درصد به 40 درصد رسیده‌است. واردات زغال‌سنگ از روسیه نصف شده و تا 25 درصد پایین آمده‌است. آلمان اعلام کرد صفر کردن وابستگی به انرژی روسیه تا تابستان طول می‌کشد.

طبق یک نظرسنجی، بیش‌از نیمی از مردم آلمان مخالف ممنوعیت واردات نفت و گاز از روسیه هستند./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها