کد خبر 128674

دولت ژاپن اعلام کرده در روزهای آینده حدود 6 میلیون بشکه نفت از ذخایر شرکت‌های خصوصی را در راستای اجرای بخشی از برنامه آزادسازی ذخایر کشورهای عضو سازمان بین‌المللی انرژی آزاد خواهد کرد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، دولت ژاپن روز جمعه اعلام کرد که 6 میلیون بشکه از ذخایر نفتی خصوصی خود را آزاد خواهد کرد. این آزادسازی ذخایر بخشی از برنامه آژانس بین‌المللی انرژی برای رهاسازی 120 میلیون بشکه نفت در راستای کنترل قیمت نفت است.

سهم ژاپن از آزادسازی ذخایر نفتی 15 میلیون بشکه است و آزادسازی بقیه 9 میلیون بشکه سهم ژاپن از ذخایر دولتی انجام خواهد شد. ژاپن تاکنون زمان‌بندی و نحوه آزادسازی این ذخایر را اعلام نکرده است.

دولت ژاپن به پالایشگاه‌های داخلی خود اجازه داده که سهم ذخایر خود را کاهش دهند و این 6 میلیون بشکه معادل تقاضای داخلی سه روز کشور ژاپن است.

طبق گزارش رویترز، ژاپن تا پایان ماه ژانویه دارای 470 میلیون بشکه ذخایر نفتی بوده که معادل تقاضای 236 روز این کشور است. این میزان ذخایر هم شامل ذخایر دولتی و هم ذخایر شرکت‌های خصوصی است.

شرکت «انوس هولدینگ» که بزرگترین پالایشگاه ژاپن است از هفته پیش واردات نفت از روسیه را ممنوع کرد با این حال تعدادی از محموله‌های نفت روسیه که پیش از این تاریخ خریداری شده‌اند در بنادر ژاپن پهلو خواهند گرفت. همچنین شرکت «ایدمیتسو کوسان» دیگر شرکت ژاپنی، خرید نفت از روسیه را متوقف کرده است.

پیش از حمله نظامی روسیه به اوکراین ژاپن اندکی بیش از 4 درصد نفت خود را از روسیه تامین می‌کرد. آژانس بین‌المللی انرژی در ماه آوریل و در راستای اجرای برنامه کنترل قیمت نفت با آزادسازی بخشی از ذخایر کشورهای عضو موافقت کرد. نیمی از این 120 میلیون بشکه سهم ایالات متحده آمریکا خواهد بود.

نفت برنت همچنان بالای 111 دلار در هر بشکه معامله می‌شود و نفت آمریکا نیز اکنون بالای 106 دلار قرار دارد. این در حالیست که اروپا در حال برنامه‌ریزی برای توقف کامل واردا نفت از روسیه طی ماه‌های آتی است.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها