کد خبر 128621

طبق گزارش تحلیل‌گر بانک کانادایی مونترآل تاج پادشاهی شیلی در جهان به عنوان بزرگترین تولیدکننده مس اکنون با کاهش ادامه‌دار تولید این کشور بسیار کمتر از انتظارات آن هم با وجود سرمایه‌گذاری‌های کلان بر پروژه‌های جدید طی 18 سال گذشته در حال از دست رفتن است.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، «کالین همیلتون» رئیس BMO در سخنانی اظهار داشت: تاج پادشاهی شیلی در جهان به عنوان بزرگترین تولیدکننده مس اکنون با کاهش ادامه‌دار تولید این کشور بسیار کمتر از انتظارات آن هم با وجود سرمایه‌گذاری‌های کلان بر پروژه‌های جدید طی 18 سال گذشته در حال از دست رفتن است.

میزان تولید مس شیلی در ماه ژانویه سرمایه‌گذاران را بر ترس و هراس مواجه کرده چرا که کل تولید این ماه در سال 2022 نسبت به مدت مشابه در سال 2021 با کاهش 7.5 درصدی مواجه شده و به 425 هزار و 700 تن رسیده است که کمترین میزان طی 11 ماه گذشته به شمار می‌رود.

کاهش کیفیت سنگ مس، کمبود آب و سایر مسائل کوتاه‌مدت از جمله دلایلی هستند که توسط کمیسیون مس شیلی به عنوان فاکتورهای کاهش شدید تولید برشمرده شده‌اند. هملیتون اما معتقد است که این کاهش تولید اتفاقا چیز عجیبی نیست.

شرکت BMO برآورد کرده تولید سال 2022 مس شیلی احتمالا به کمتر از سطح سال 2004 خواهد رسید آن هم زمانی که این کشور سالانه به طور میانگین 5.4 میلیون تن تولید می‌کند که معادل 37 درصد کل تولید جهانی مس است.

روند تولید مس در سال‌های 2021 و 2022 

Capture1

این اتفاق در حالیست که «دیگو هرناندز» رئیس انجمن ملی معادن شیلی و رئیس پیشین شرکت کودلکو و آنتوفاگاستا همچنان خوشبین است و اعلام کرد که تولید شیلی در سال 2023 دوباره افزایش خواهد یافت چرا که معدن «کبرتادا بلانکا» متعلق به شرکت «تک ریسورس» (Teck Resources) در نیمه دوم امسال وارد مدار تولید خواهد شد.

«همیلتون» بر این عقیده است که کاهش تولید مس شیلی صرفا مربوط به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های جدید  و توسعه بیشتر نیست بلکه اتفاقا یکی دیگر از دلایل فرسوده شدن تاسیسات کنونی است. این تحلیل‌گر می‌گوید که تولید کاتد مس در شیلی همچنان بدون وقفه در مسیر نزولی پیش می‌رود و اکنون به جایی رسیده که حدود 500 هزار تن کمتر از سقف یک دهه پیش است.

جدای از دلایل کوتاه‌مدت کاهش تولید، مسئله این است که پتانسیل تولید شیلی برای عدم رسیدن به سطح انتظارات تولیدی بسیار مهمتر از سرمایه‌گذاری و دیدگاه مبتنی بر آن است.

مس آتی در بورس کامکس نیویورک طی هفته‌های اخیر با پرمیومی معادل بورس فلزات لندن معامله شده و همین امر باعث جذب بیشتر کاتد مس به ویژه از آفریقای جنوبی شده است.

 

تغییر سالانه تولیدکنندگان مس شیلی در دو ماه اول سال

Capture2

طبق آمار منتشر شده از «اس اند پی گلوبال» واردات کاتد مس شیلی توسط ایالات متحده در سه ماهه اول امسال نسبت به سه ماهه قبل حدود 37 درصد رشد کرده است.

مجلس مؤسسان شیلی پیشنهاداتی را برای تغییر قانون اساسی کشور ارائه کرده که نتیجه‌ی آن جایگزین کردن قوانینی در بخش معادن مس است که در زمان آگوستو پینوشه دیکتاتور شیلی به اجرا درآمده‌‌اند. این تغییران احتمالا باعث خواهد شد که برخی از بزرگترین دارایی‌های مس و لیتیوم شیلی ملی شوند.

سیاستمداران از طرف دیگر قصد دارند لایحه‌ای را برای معادن ارائه دهند که باعث افزایش مالیات بر شرکت‌ها البته بر مبنای فروش و سود ناخالص آنها خواهد بود.

انتهای خبر  

 

ارسال نظر

تازه ها