کد خبر 128491

بر اساس گزارش‌ها، قیمت نیروی بادی و خورشیدی در بازارهای بزرگ جهان در پی اختلال در زنجیره تامین و افزایش همه هزینه‌ها از قطعات گرفته تا نیروی کار، در مدت یک سال حدود ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت نیروی بادی و خورشیدی در بازارهای بزرگ جهان در پی اختلال در زنجیره تامین و افزایش همه هزینه‌ها از قطعات گرفته تا نیروی کار، در مدت یک سال حدود ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

براساس شاخص سه ماهه شرکت Energy LevelTen که قراردادهای تجدیدپذیر را رصد می‌کند و در این صنعت به عنوان توافقنامه های خرید نیرو (PPA) شناخته می‌شود، قیمت قراردادها برای تجدیدپذیرها در آمریکای شمالی ۲۸.۵ درصد و در اروپا ۲۷.۵ درصد در سال میلادی گذشته افزایش پیدا کرد. قیمت‌ها در سه ماهه نخست سال میلادی جاری در آمریکای شمالی ۹.۷ درصد و در اروپا ۸.۶ درصد رشد داشت.

اختلالات اقتصادی، لجستیکی و مشکلات نیروی کار در دوران پاندمی ویروس کرونا از زمان حمله نظامی روسیه به اوکراین وخیم‌تر شده است و روند نزولی یک دهه‌ای هزینه برای بخش انرژی تجدیدپذیر را معکوس کرده است.

این ریسک وجود دارد که هزینه‌های بالاتر، رشد تقاضا را آهسته کند؛ آن هم درست در شرایطی که سازمان ملل متحد خواستار توسعه سریع‌تر انرژی پاک برای اجتناب از اثرات ناگوار تغییرات اقلیمی شده است.

آنچه که این چالش را در آمریکای شمالی تشدید کرده است، ابهام درباره تمدید تخفیفهای مالیاتی از سوی قانونگذاران آمریکایی برای تاسیسات انرژی تجدیدپذیر در راستای برنامه تغییرات اقلیمی جو بایدن است. سازندگان همچنین نگران تحقیقات وزارت بازرگانی آمریکا هستند که در سال میلادی جاری آغاز شده و ممکن است به اعمال تعرفه‌هایی روی واردات پنل خورشیدی از آسیا منجر شود و هزینه‌ها را بالاتر ببرد.

در اروپا جنگ در اوکراین باعث شده است دولت‌ها تلاش کنند وابستگی به گاز طبیعی روسیه را کاهش دهند و تقاضا برای تجدیدپذیرها را تقویت کرده است.

ریموند جیمز، تحلیلگر گراهام پرایس در این باره گفت: هزینه‌های بالاتر تجدیدپذیرها در اروپا به همراه سیاستهای اقلیمی جدی‌تر این قاره، جذابیت فناوریهای گران‌تر مانند هیدروژن سبز و سوختهای زیستی را بیشتر می‌کند.

طبق اعلام شرکت Energy LevelTen، در حال حاضر افزایش قیمتهای انرژی، تقاضا را آهسته نکرده است. در نظرسنجی این شرکت از ۲۱ مشاور انرژی و پایداری، ۷۵ درصد گفتند مشتریانشان برنامه‌های تامین را تسریع یا حفظ کرده‌اند.

بر اساس گزارش رویترز، عاملی که خریداران را به سمت تجدیدپذیرها جذب کرده، افزایش هزینه‌های سوختهای فسیلی بوده است.

ارسال نظر

تازه ها