کد خبر 128465

تولید نفت خام روسیه در روز دوشنبه برای اولین‌بار از ژوئیه 2020 تا کمتر از 10 میلیون بشکه در روز کاهش‌یافته است. متوسط تولید نفت خام روسیه در 11 روز اول ماه جاری میلادی 10.32 میلیون بشکه در روز بوده‌است یعنی 6 درصد کاهش نسبت‌به سطح ماه مارس.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از اویل پرایس، تولید نفت خام روسیه در روز دوشنبه برای اولین‌بار از ژوئیه 2020 تا کمتر از 10 میلیون بشکه در روز کاهش‌یافته است.

کاهش تولید نفت خام روسیه تا حد زیادی نتیجه تحریم‌های اعمال‌شده و عدم تمایل مشتریان معمول نفت این کشور برای خرید و همچنین مسائل لجستیکی به‌وجودآمده از این تحریم‌ها مانند مشکلات پرداخت و عدم دسترسی به ذخایر نفتی است.

متوسط تولید نفت خام روسیه در 11 روز اول ماه جاری میلادی 10.32 میلیون بشکه در روز بوده‌است یعنی 6 درصد کاهش نسبت‌به سطح ماه مارس. اما این روند همچنان رو به پایین ادامه دارد. تولید نفت روسیه در هفته اول ماه مارس برابر با 10.52 میلیون بشکه در روز بود.

سهمیه تولید نفت روسیه طبق قرارداد اوپک پلاس برای ماه مه برابر با 10.549 میلیون بشکه در روز است، یعنی برابر با سهمیه تعیین‌شده برای عربستان.

اما بانک مرکزی روسیه در روز دوشنبه اعلام کرد مازاد تجارت این کشور در سه‌ماهه اول سال جاری میلادی نسبت‌به همین دوره در سال گذشته بیش‌از دو برابر شده‌، چون درآمد نفت و گاز این کشور به‌خاطر افزایش قیمت آنها بالا رفته‌است. انتظار می‌رود درآمد نفت و گاز روسیه در ماه آوریل 9.6 میلیارد دلار افزایش یابد.

اتحادیه اروپا به‌دنبال تحریم بیشتر روسیه ازجمله تحریم واردات نفت از این کشور است. دراین‌بین، اوپک در روز دوشنبه به اتحادیه اروپا هشدار داد که پر کردن جای خالی بشکه‌های نفت روسیه امکان‌پذیر نیست. تولید نفت اوپک در ماه مارس تنها 57 هزار بشکه در روز بیشتر از ماه قبل‌از آن بوده‌ که 54 هزار بشکه از این افزایش تولید مربوط به عربستان می‌شود.

درحالی‌که تولید نفت خام روسیه کاهش‌یافته، اما صادرات نفت این کشور در هفته اول آوریل به بالاترین رقم در سال جاری میلادی رسیده‌است. برخی محموله‌های نفتی این کشور راه درازی را طی می‌کنند تا به مشتریان خود در آسیا برسند.   /تسنیم

ارسال نظر

تازه ها