کد خبر 128375

بانک جهانی شب گذشته اعلام کرد که احتمالا شاهد سقوط 45.1 درصدی تولید ناخالص داخلی اوکراین به دلیل درگیری نظامی با روسیه خواهیم بود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بانک جهانی شب گذشته اعلام کرد که به احتمال زیاد شاهد سقوط 45.1 درصدی تولید ناخالص داخلی اوکراین طی سال جاری و به خاطر درگیری نظامی با روسیه خواهیم بود. این درگیری نظامی نه تنها به توقف انجام فعالیت‌های اقتصادی منجر شده، بلکه صادرات و تجارت را‌‌‌‌‌‌‌‌ هم در بخش قابل توجهی از این کشور غیرممکن کرده است.

بانک جهانی همچنین پیش‌بینی کرده که به خاطر تحریم‌های آمریکا و کشورهای غربی علیه بانک‌های روس، شرکت‌های دولتی و دیگر موسسات روسیه تولید ناخالص داخلی این کشور در سال 2022، 11.2 درصد منفی خواهد بود.

گزارش بانک جهانی با عنوان جنگ در منطقه نشان می‌دهد که حوزه اروپای شرقی شامل اوکراین، بلاروس و مولداوی طی سال جاری مجموعا کاهش 30.7 درصدی تولید ناخالص داخلی را‌‌‌‌‌‌‌‌ تجربه خواهد کرد که دلیل این مسأله شوک درگیری نظامی و اخلال در تجارت در این منطقه است.

در حوزه اروپای مرکزی شامل بلغارستان، کرواسی، مجارستان، لهستان و رومانی هم رشد اقتصادی نسبت به سال گذشته 3.5 تا 4.7 درصد منفی خواهد شد که دلایل آن هم افزایش قیمت کالاهای اساسی است. کاهش تقاضا ناشی از بدتر شدن شرایط و هجوم مهاجران اوکراینی است./فارس

ارسال نظر

تازه ها