کد خبر 128334

امروز دوشنبه ۲۲ فروردین، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 2 دلار و 4 سنت معادل 2 درصد کاهش به 100 دلار و 74 سنت رسید.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، پس از آنکه مصرف کنندگان بزرگ طرح خود برای تزریق مقادیر بی سابقه ای نفت به بازار جهانی را اعلام کردند و در حالی که قرنطینه کرونایی در شهرهای بزرگ چین ادامه دارد، قیمت نفت امروز شاهد کاهش 2 دلاری بود و روند کاهشی 2 جلسه قبل را تداوم بخشید.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 2 دلار و 4 سنت معادل 2 درصد کاهش به 100 دلار و 74 سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم امروز با یک دلار و 94 سنت معادل 2 درصد کاهش به 96 دلار و 32 سنت رسید. هفته گذشته نفت برنت شاهد کاهش 1.5 درصدی بود در حالی که نفت خام آمریکا هم افت یک درصدی را تجربه کرد. طی چند هفته گذشته شاخص های نفتی پرنوسان ترین قیمت ها از ژوئن 2020 را تجربه کرده اند.

بازار در حال رصد تحولات کرونایی در چین است، جایی که شهر 26 میلیون نفری شانگهای همچنان در قرنطینه است. در روزهای اخیر مواردی از شیوع سویه اومیکرون در گوانژو، دیگر شهر بزرگ جنوبی چین منتشر شده است. چین بزرگترین خریدار نفت جهان است.

اعضای آژانس بین المللی انرژی قرار است طی 6 ماه آینده 60 میلیون بشکه نفت به بازار تزریق کنند. هدف از این اقدام پر کردن جای خالی نفت روسیه است که به دلیل تحریم های غرب از بازار حذف شده است.

تینا تنگ، تحلیلگر موسسه سی ام سی مارکتس در این باره گفت: «به دلیل تلاش کشورهای مصرف کننده برای تزریق نفت بیشتر به بازار و همچنین تضعیف تقاضا در چین به دلیل قرنطینه شهرهایی همچون شانگهای و شنیانگ روند افزایش قیمت نفت متوقف شده است.»

به رغم وعده آمریکا و متحدانش برای تزریق نفت به بازار مشخص نیست که آیا این میزان نفت خواهد توانست جای خالی نفت روسیه در بازار را پر کند یا نه./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها