کد خبر 128331

به دنبال ادامه شیوع ویروس کرونا در چین و همچنین نبرد بین اوکراین و روسیه نرخ تورم مصرف‌کننده ماه مارس امسال نسبت به مدت سال گذشته افزایش 1.5 درصدی داشته که سریع‌ترین رشد تورم در سه ماه گذشته محسوب می‌شود.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، ادامه شیوع کرونا در چین و قرنطینه سراسری شهرهای پرجمعیت این کشور و همچنین جنگ بین اوکراین و روسیه باعث اختلال در زنجیره عرضه و رشد نرخ تورم در این کشور نسبت به سال گذشته شده است.

افزایش قیمت مواد خام در جهان دست و پای اقتصاد کشورهای جهان را بسته و در چین اکنون این پرسش مطرح شده است که بانک مرکزی تا چه حد برای حمایت از اقتصاد کشور دست به کار خواهد شد.

طبق گزارشی که مرکز ملی آمار چین ارائه داده تورم تولیدکننده در ماه مارس امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 8.3 درصدی را تجربه کرده و این در حالیست که تحلیل‌گران در نظرسنجی رویترز رشد 7.9 درصدی را برآورد کرده بودند. نرخ تورم تولیدکننده در ماه فوریه نیز رشد 8.8 درصدی را تجربه کرده بود.

فشار بالادستی باعث افزایش نرخ تورم مصرف‌کننده شده که در ماه مارس امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 1.5 درصدی داشته که سریع‌رین رشد تورم در سه ماه گذشته محسوب می‌شود. انتظارات رشد قیمت مصرف‌کننده توسط تحلیل‌گران 1.2 درصد بود در حالی که رشد قیمت مصرف کننده در ماه فوریه کمتر از یک درصد را ثبت کرد.  

کارشناسان بر این باورند تاخیر در کشت محصولات کشاورزی به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور چین و جنگ اوکراین باعث ایجاد موج جدیدی از نرخ تورم محصولات غذایی در نیمه دوم سال خواهد شد.

افزایش قیمت مواد غذایی و همچنین انرژی باعث محدود کردن بانک مرکزی چین در کاهش بیشتر نرخ بهره شده و این در حالیست که اقتصاد کشور به سرعت در حال بدتر شدن است.

همچنین گزارش مرکز ملی آمار چین نشان می‌دهد که هزینه استخراج نفت و گاز در ماه مارس رشد 14 درصدی داشته و هزینه فرآوری زغال‌سنگ و سایر مواد سوختی نیز رشد 7.9 درصدی را تجربه کرده‌اند.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها