کد خبر 128251

قیمت نفت برنت اگر چه در معاملات آخر هفته رشد 2 درصدی را ثبت کرد اما در نتیجه آزادسازی ذخایر استراتژیک کشورهای عضو سازمان بین‌المللی انرژی برای دومین هفته متوالی عملکرد منفی ثبت کرد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد،  قیمت نفت در معاملات روز جمعه رشد 2 درصدی را ثبت کرد اما عملکرد هفتگی این محصول در راستای نزدیک شدن به آزادسازی ذخایر استراتژیک کشورها برای دومین هفته متوالی منفی شد.

قیمت هر بشکه نفت برنت در معاملات روز جمعه رشد 2.19 درصدی را ثبت کرد و به 102 دلار رسید و نفت آمریکا نیز با رشد بیش از 2 دلار در هر بشکه اکنون در نقطه 98 دلار قرار گرفته است.

کشورهای عضو آژانس بین‌المللی انرژی در شش ماه آینده حدود 60 میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک خود را آزاد خواهند کرد.

«فیل فلین» تحلیل‌گر شرکت «پرایس فیوچرز» در یاداشتی عنوان کرد نگرانی‌هایی درباره کاهش مصنوعی قیمت نفت و دستکاری بازار وجود دارد چرا که در این شرایط فقط تقاضا رشد خواهد کرد و به همین دلیل افزایش عرضه این محصول در نتیجه آزادسازی ذخایر تاثیر و کارایی خود را از دست خواهد داد.

تحلیل‌گران ANZ نیز در یادداشتی عنوان کردند آزادسازی ذخایر باعث به تاخیر انداختن افزایش تولید کشورهای عضو اوپک و همچنین تولیدکنندگان نفت شیل خواهد شد، حتی اگر هر بشکه نفت در محدده 100 دلار قرار  بگیرد.

همچنین «استیفن برناک» تحلیل‌گر شرکت PVM عنوان کرد که تردیدهایی وجود دارد مبنی بر اینکه آیا افزایش عرضه از محل ذخایر کمبود نفت روسیه در بازار جبران خواهد کرد یا خیر.

«جی پی مورگان» نیز برآورد کرده که ذخایر تنها به صورت کوتاه‌مدت می‌تواند کمبود روزانه یک میلیون بشکه نفت روسیه در بازار را جبران کند چرا که انتظار می‌رود این یک میلیون بشکه برای همیشه از بازار حذف شوند.  

همچنین گزارش CFTC نشان می‌دهد که مدیران صندوق‌ها موقعیت‌های آتی و آپشن خرید نفت خود را در هفته منتهی به 5 آوریل حدود 3147 قرارداد کاهش داده و به 266 هزار و 727 قرارداد رسانده‌اند.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها