کد خبر 127878

اطلاعات مؤسسه ملی آمار اسپانیا نشان می‌دهد افزایش شاخص قیمت مصرف‌کننده به بالاترین رقم از ماه مه 1985 رسیده‌ و آمار تورم برای ماه جاری بیش‌از 2 درصد بالاتر از نرخ تورم ثبت‌شده در فوریه است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مؤسسه ملی آمار اسپانیا اعلام کرد تورم در این کشور 9.8 درصد در ماه مارس نسبت‌به همین ماه در سال گذشته میلادی افزایش یافته‌است.

اطلاعات این اداره نشان می‌دهد افزایش شاخص قیمت مصرف‌کننده به بالاترین رقم از ماه مه 1985 رسیده‌ و آمار تورم برای ماه جاری بیش‌از 2 درصد بالاتر از نرخ تورم ثبت‌شده در فوریه است. این اداره اعلام کرد افزایش قیمت برق، سوخت، مواد غذایی و مشروبات الکلی عامل اصلی این تورم بوده‌است.

پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا در مجلس این کشور گفت:« 73 درصد از تورم ایجاد شده نتیجه افزایش قیمت انرژی و مواد غذایی است که جنگ اوکراین آن را تشدید کرده‌است».

تورم هسته ای در اسپانیا که تغییرات قیمت بخش‌های بی‌ثبات مثل غذا و انرژی را در نظر نمی‌گیرد هم 3.4 درصد در ماه مارس افزایش‌یافته که سریع‌ترین افزایش سالانه از 2008 بوده‌است.

تورم در ماه‌های اخیر در کل دنیا بالا رفته و تحریم‌های اعمال‌شده علیه روسیه توسط آمریکا، اتحادیه اروپا و متحدان آن شرایط را بدتر کرده‌است. طبق گزارش اداره آمار اتحادیه اروپا، منطقه یورو در ماه فوریه شاهد 5.8 درصد افزایش تورم نسبت‌به همین ماه در سال گذشته میلادی بوده است.

ارسال نظر

تازه ها