کد خبر 127874

آمارهای وزارت کار آمریکا نشان می‌دهد که نرخ بیکاری کشور به 3.6 درصد رسیده که پایین‌ترین حد دو سال اخیر به شمار می‌رود.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، کارفرمایان آمریکایی اکنون برای استخدام نیروی کار در حال رقابت با یکدیگر هستند و همین امر باعث کمبود عرضه نیروی کار و رسیدن نرخ بیکاری آمریکا به کمترین حد دو سال اخیر شده است.

طبق آخرین آمار وزارت کار آمریکا نرخ بیکاری به 3.6 درصد رسیده و همچنین میزان حقوق و دستمزد کارگران نیز افزایش یافته است و فدرال رزرو نیز با توجه به این شرایط به دنبال افزایش مجدد نرخ بهره در کشور است. طبق داده‌های منتشر شده نرخ اشتغال اکنون در بخش‌های خدمات، فعالیت‌های مالی و خرده‌فروشی بالاتر از سطح دوران قبل از پاندمی ویروس کرونا قرار گرفته است.

با وجود نگرانی‌های نرخ تورم و همچنین جنگ بین آمریکا و روسیه مشاغل آمریکایی همچنان در حال رقابت بر سر استخدام نیروی کار هستند. فدرال رزرو آمریکا قرار است که روز چهارم ماه می تشکیل جلسه دهد و انتظار می‌رود نرخ بهره باز هم افزایش یابد.

طی ماه گذشته NFP حدود 431 هزار نفر افزایش یافت و اقتصاد آمریکا در دو ماه ژانویه و فوریه توانسته حدود 95 هزار شغل بیشتر از برآوردها ایجاد کند.

میزان اشتغال اکنون حدود 1 میلیون و 600 هزار شغل پایین‌تر از دوران قبل از پاندمی کرونا قرار دارد. اقتصاددانان برآورد کرده‌اند که تمامی شغل‌های از دست رفته در نتیجه شیوع ویروس کرونا تا ماه جولای دوباره احیا خواهند شد. برآوردهای اقتصاددانان در نظرسنجی‌ها نشان می‌داد که در ماه مارس 490 هزار نفر رشد خواهد کرد.

در همین راستا شاخص‌های سهام در بازار دچار افت شدند و شاخص دلار نیز همچنان در مسیر صعودی قرار گرفته است. نرخ بازدهی اوراق خزانه آمریکا رشد کرده اما نکته‌ای که وجود دارد این است که رفتار نرخ بازدهی اوراق خزانه دو ساله و 10 ساله برای سومین بار برعکس شده و این امر نشانه‌ این است که سیاست‌گذاری پولی اتخاذ شده توسط فدرال رزرو ممکن است منجر به ایجاد رکود در کشور شود.

ماه گذشته فدرال رزرو آمریکا برای اولین بار پس از سه سال نرخ بهره را 0.25 درصد افزایش داد. جروم پاول رئیس فدرال رزرو درسخنانی اعلام کرد که این نهاد باید نرخ بهره را «سریع‌تر» و «تهاجمی‌تر»  افزایش دهد تا بتواند افسار نرخ تورم را پایین بکشد.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها