کد خبر 127820

طی هفته گذشته، قیمت نفت برنت بیش از ۱۲ درصد از ارزش خود و نفت شاخص آمریکا نیز بیش از ۱۴ درصد از ارزشش را از دست داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، هفته گذشته برای قیمت نفت هفته خوبی نبود. قیمت نفت برنت بیش از ۱۲ درصد از ارزش خود و نفت شاخص آمریکا نیز بیش از ۱۴ درصد از ارزشش را از دست داد. 

ابتدای هفته با خبر بازگشت قرنطینه به برخی شهرهای چین به دلیل شیوع کرونا همراه شد. این موضوع بر تقاضای نفت اثرگذار بود و باعث شد تا قیمت ها با کاهش همراه شوند. 

با این حال مهمترین شوک برای سقوط قیمت ها در اواخر هفته و در آستانه بیست و هفتمین نشست اوپک پلاس بر بدنه بازار نفت وارد آمد تا قیمت نفت یکی از بزرگترین کاهش قیمت های هفتگی خود را تجربه کند. 

روز پنجشنبه رویترز اعلام کرد که آمریکا در حال بررسی آزادسازی ۱۸۰ میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک خود برای بازگشت تعادل به بازار است. 

بر این اساس اگر این تصمیم نهایی شود، آمریکا روزانه یک میلیون بشکه از ذخایر نفتی خود را به مدت شش ماه راهی بازار نفت می کند تا قیمت ها را به ثبات برساند. این موضوع باعث شد تا قیمت نفت با کاهش همراه شود و نفت شاخص آمریکا به زیر ۱۰۰ دلار در هر بشکه برسد. 

از سوی دیگر اما اوپک پلاس با وجود در خواست های مکرر آمریکا برای افزایش تولید بر اجرای توافق کاهش تولید نفت خود بر همان شکل سابق پافشاری کرد که این موضوع تا حدی قیمت نفت را افزایش داد و بخشی از سقوط قیمت ها را جبران کرد. 

در مجموع با توجه به این عوامل، قیمت نفت برنت که در ابتدای هفته با قیمت ۱۱۷ دلار و ۳۷ سنت کار خود را آغاز کرده بود با افتی ۱۲.۵ درصدی به ۱۰۴ دلار و ۳۹ سنت در هر بشکه رسید. 

نفت شاخص آمریکا نیز ۱۴.۷ درصد از ارزش خود را از دست داد و از ۱۱۳ دلار و ۹۰ سنت تا ۹۹ دلار و ۲۷ سنت پایین آمد. 

ارسال نظر

تازه ها