کد خبر 127810

طبق گزارش مؤسسه CRU که در کنفرانس جهانی مس در شهر سانتیاگوی شیلی ارائه شد صنعت مس برای جبران کسری عرضه سالانه 4 میلیون و 700 هزار تنی نیاز به سرمایه‌گذاری 100 میلیارد دلاری دارد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، «اریک هایملیش» رئیس بخش عرضه فلزات پایه شرکت CRU طی هفته جاری اعلام کرد صنعت جهانی مس برای جبران کمبود عرضه سالانه 4 میلیون و 700 هزار تنی نیاز به سرمایه‌گذاری 100 میلیارد دلاری دارد.

وی که در کنفرانس جهانی مس در شهر سانتیاگوی شیلی صحبت می‌کرد گفت برآورد می‌شود شکاف عرضه برای دهه بعدی حدود 6 میلیون تن در سال خواهد بود و دلیل این شکاف نیز رشد بخش انرژی پاک و تولید وسایل نقلیه الکتریکی است. این بدان معناست که طی 8 سال آینده جهان حداقل نیازمند هشت پروژه به اندازه معدن «اسکاندیدای» شرکت BHP یعنی بزرگترین معدن مس دنیاست.

برخی از معادن بزرگ مس طی سه سال گذشته وارد مدار تولید شده‌اند که از جمله آنها می‌توان به «کوبره پاناما» شرکت «فرست کوانتوم» اشاره کرد که در سپتامبر 2019 تولید خود را آغاز کرد. کل ذخایر این معدن حدود 3 میلیارد و 100 میلیون تن برآورد شده و ظرفیت تولید این معدن نیز حدود 300 هزار تن در سال است.

شرکت آیوانهو نیز سال گذشته تولید کنسانتره خود را در پروژه «کاموا کاکولا» آغاز کرد و در ماه جولای تولید این شرکت وارد بازار شد. همچنین آنگلو آمریکن نیز در معدن «کِلاوکو»ی پرو اولین سنگ مس خود را در اکتبر 2021 مورد بهره‌برداری قرار داد. برآورد شده که بر اساس ذخایر این معدن تولید سالانه حدد 120 تا 160 هزار تن خواهد بود و ظرفیت کامل تولید نیز حدود 300 هزار تن در سال است.

آخرین گزارش بانک آو آمریکا که در فوریه 2022 منتشر شد این گزارش تحلیل‌گر مؤسسه CRU را تایید می‌کند. در این گزارش آمده است که از سال 2025 به بعد دوباره وارد کسری عرضه خواهد شد. طبق این گزارش تولید مس در سال 2023 بعد از کسری سال 2022 حدود 7.7 درصد در سال رشد خواهد کرد و این در حالیست که رشد مصرف نیز 3 درصد خواهد بود. اما از سال 2025 به بعد با رشد مصرف مس و کاهش تولید بازار مس دوباره وارد فاز کسری عرضه خواهد شد.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها