کد خبر 127804

بر اساس اعلام اداره آمار فدرال آلمان، نرخ تورم در آلمان به بالاترین رقم طی ۳۰ سال گذشته رسید. بی‌ثباتی در عرضه انرژی و بالا رفتن هزینه‌ها باعث شده آلمان به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی در سال جاری میلادی را از 4.6 درصد تا 1.8 درصد پائین بیاورد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، اطلاعات اولیه منتشرشده توسط اداره آمار فدرال آلمان نشان می‌دهد نرخ تورم در این کشور به بالاترین رقم طی 30 سال گذشته رسیده و انتظار می‌رود در ماه مارس 7.3 درصد نسبت‌به همین دوره در سال گذشته میلادی افزایش یافته باشد. قیمت مصرف‌کننده در آلمان 2.5 درصد بالاتر از ماه فوریه خواهد بود.

این اداره با اشاره به این‌که نرخ تورم در آلمان غربی در 1981 هم به‌همین اندازه بالا بوده اعلام کرد:«قیمت گاز طبیعی و محصولات نفتی افزایش قابل‌توجهی داشته و باعث بالا رفتن نرخ تورم شده‌است».

اداره آمار آلمان همچنین مشکلات عرضه به‌خاطر اختلال در زنجیره‌های عرضه به دلیل بحران کرونا را عامل اصلی این افزایش قیمت قابل‌توجه اعلام کرده‌است. آمار نهایی تورم در ماه مارس، در دوازدهم ماه جاری اعلام خواهد شد.

بی‌ثباتی در عرضه انرژی و بالا رفتن هزینه‌ها باعث شده آلمان به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی در سال جاری میلادی را از 4.6 درصد تا 1.8 درصد پائین بیاورد. مونیکا شنیتزر، عضو شورای کارشناسان اقتصادی آلمان گفت:«موج کرونای اومیکرون از قبل شرایط اقتصادی در آلمان را به‌هم‌ریخته بود و حالا همه‌چیز ناامیدکننده‌تر شده‌است. اگر جریان انرژی روسیه متوقف شود، روند بهبود اقتصاد از بحران کرونا به خطر می‌افتد».

آلمان در اوایل همین هفته طرح اضطراری خود را در مورد گاز اعلام کرد و درمورد اختلال احتمالی یا قطعی عرضه انرژی روسیه هشدار داد. این اقدام به‌دنبال ضرب‌الاجل اعلام‌شده توسط روسیه برای کشورهای غیردوست جهت پرداخت پول واردات گاز به روبل، انجام شد. آلمان و سایر کشورهای اتحادیه اروپا هم جزو این کشورهای غیردوست هستند.

کرملین در روز چهارشنبه اعلام کرد تغییر سیستم پرداخت ناگهانی نخواهد بود و واردکنندگان گاز روسیه برای تبدیل ارزهای خود زمان خواهند داشت./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها