کد خبر 127793

وزارت نفت عراق اعلام کرد این کشور بیش از ۱۰۰ میلیون بشکه نفت در ماه مارس صادر کرده که ۱۱.۰۷ میلیارد دلار درآمد برای آن داشته‌است، یعنی بالاترین رقم از ۱۹۷۲. افزایش صادرات نفت عراق که 90 درصد از درآمد این کشور را تشکیل می‌دهد، باعث تقویت ذخایر دولت شده‌است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، وزارت نفت عراق اعلام کرد این کشور 11.07 میلیارد دلار نفت در ماه مارس صادر کرده که بالاترین رقم طی 50 سال گذشته را نشان می‌دهد. قیمت نفت خام در بحبوحه حمله روسیه به اوکراین افزایش‌یافته است.

افزایش صادرات نفت عراق که 90 درصد از درآمد این کشور را تشکیل می‌دهد، باعث تقویت ذخایر دولت شده‌است.

وزارت نفت عراق اعلام کرد این کشور 100563999 بشکه نفت صادر کرده که 11.07 میلیارد دلار درآمد برای آن داشته‌است، یعنی بالاترین رقم از 1972.

این ارقام که در روز دوشنبه اعلام‌شده اطلاعات اولیه هستند اما طبق گفته یکی از مقامات وزارت نفت عراق، تفاوت چندانی با اطلاعات نهایی ندارند.

درآمد نفتی عراق در ماه فوریه به 8.5 میلیارد دلار رسیده بود که بالاترین رقم طی 8 سال گذشته را نشان می‌داد. عراق در آن ماه روزانه 3.3 میلیون بشکه نفت صادر می‌کرد.

درآمدهای نفتی بسیار برای دولت عراق حیاتی هستند چون این کشور درگیر یک بحران مالی است و به منابع مالی برای بازسازی زیرساخت‌ها پس‌از دهه‌ها جنگ نیاز دارد.
عراق به‌عنوان دومین تولیدکننده بزرگ اوپک و با دارا بودن 41 میلیون نفر جمعیت، با بحران انرژی و قطعی مداوم برق دست‌وپنجه نرم می‌کند.

این کشور علی‌رغم ذخایر عظیم نفت و گاز، برای تامین نیازهای انرژی خود وابسته به واردات است.

ایران درحال‌حاضر یک‌سوم نیاز عراق به گاز و برق را تامین می‌کند.

اوپک و متحدانش در ائتلاف اوپک پلاس در روز پنجشنبه تصمیم گرفتند به روند افزایش تدریجی تولید خود علی‌رغم فشار غرب برای افزایش عرضه نفت ادامه دهند.

13عضو اوپک و 10 کشور غیراوپک به رهبری روسیه به توافق رسیدند 432 هزار بشکه در روز به تولید خود در ماه مه اضافه کنند./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها