کد خبر 127650

روسیه اعلام کرده تا روز پنجشنبه تمهیدات عملکردی برای شرکت‌های خارجی جهت پرداخت پول گاز با روبل را آماده خواهد کرد. با توجه به این‌که کشورهای غربی تقاضای مسکو برای تغییر ارز پرداختی را رد کرده‌اند، احتمالاً عرضه گاز روسیه به اروپا مختل خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، روسیه اعلام کرده تا روز پنجشنبه تمهیدات عملکردی برای شرکت‌های خارجی جهت پرداخت پول گاز با روبل را آماده خواهد کرد. با توجه به این‌که کشورهای غربی تقاضای مسکو برای تغییر ارز پرداختی را رد کرده‌اند، احتمالاً عرضه گاز روسیه به اروپا مختل خواهد شد.

دستور هفته گذشته ولادیمیر پوتین مبنی‌بر این‌که کشورهای غیردوست با روسیه باید هزینه گاز خریداری‌شده از این کشور را با روبل پرداخت کنند، ارزش ارز روسیه را افزایش داد. ارزش روبل به‌دنبال اعمال تحریم‌های غربی علیه مسکو به‌خاطر حمله به اوکراین سقوط کرده و قیمت گاز در اروپا به بالاترین رقم رسیده بود.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در گفت‌وگو با خبرنگاران در روز سه‌شنبه گفت:«هیچ‌کس گاز را به‌صورت مجانی عرضه نمی‌کند. این غیرممکن است. شما می‌توانید پول گاز را فقط با روبل پرداخت کنید».

این اقدام روسیه انتقادهای شدیدی در بین کشورهای اروپایی به وجود آورده‌است. این کشورها پول گاز روسیه را بیشتر با یورو پرداخت می‌کنند و عقیده دارند روسیه نباید قراردادهای موجود را تغییر دهد. کشورهای عضو گروه 7 هم این تقاضای مسکو را در هفته گذشته رد کردند.

روسیه تا امروز به قراردادهای عرضه گاز به اروپا پایبند بوده‌است.

پسکوف با اشاره به مهلتی که پوتین تا 31 مارس اعلام کرده بود گفت تمام تمهیدات لازم برای این سیستم برنامه‌ریزی‌شده و سیستمی آسان، قابل‌فهم و عملی در اختیار کشورهای اروپایی و خریداران بین‌المللی قرار می‌گیرد.

سطح ذخیره‌سازی گاز در اروپا در حال حاضر تنها 26 درصد است که نشان می‌دهد این قاره برای جایگزینی گاز روسیه با چالش‌های بسیاری مواجه خواهد بود.

آلمان به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا اعلام کرده 3 سال زمان برای بی‌نیاز شدن از گاز روسیه نیاز دارد.

روسیه همچنین اعلام کرده اگر اروپا نیازی به عرضه گاز این کشور ندارد آمادگی لازم برای ارسال محموله‌های گاز خود به بازارهای آسیا را دارد./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها