کد خبر 127640

قیمت هر تن سنگ‌آهن آتی بورس دالیان چین با رشد نیم درصدی در معاملات روز سه‌شنبه و قرار گرفتن در مسیر صعودی برای چهارمین روز متوالی به بالاترین حد 7 ماه اخیر خود رسید.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت سنگ‌آهن در معاملات روز سه‌شنبه در نتیجه امید به حمایت دولت چین از اقتصاد کشور افزایش یافت و این در حالیست که اکنون این کشور با یکی از بزرگترین امواج ویروس کرونا طی دو سال اخیر دست و پنجه نرم می‌کند.

طبق ارزیابی نشریه «فست مارکت» قیمت هر تن سنگ‌آهن عیار 62 درصد در بنادر شمالی چین با رشد 1.2 درصدی در معاملات روز سه‌شنبه به 152 دلار رسید. همچنین پرترافیک‌ترین قرارداد آتی سنگ‌آهن برای تحویل ماه سپتامبر با رشد نیم درصدی به 136 دلار رسید. این چهارمین جلسه متوالی روند صعودی قیمت سنگ‌آهن در بورس دالیان چین است و آن را به قله هفت ماهه اخیر رساند.

5

سرمایه‌گذاران هنوز هم نسبت به اتخاذ موقیعت خرید سنگ‌آهن در بورس دالیان احتیاط به خرج می‌دهند چرا که این بورس چندی پیش طی اعلامیه‌ای هزینه کارمزد معاملات را برای فعالیت‌های سفته‌بازانه افزایش داد.

از ابتدای امسال تاکنون قیمت هر تن سنگ‌‌آهن در بورس دالیان رشد 30 درصدی را تجربه کرده به طوری که مقامات چین در صدد جلوگیری از افزایش بیشیتر قیمت در راستای کنترل تورم در کشور هستند.

انتظارات حمایت از اقتصاد کشور توسط دولت چین در میانه شیوع ویروس کرونا قدرت تقاضا را نسبت به عرضه افزایش داده است.

مؤسسه رتبه‌بندی فیچ در اطلاعیه‌ای اعلام کرد هزینه سنگ‌آهن و زغال‌سنگ در سال 2022 به دلیل تنش‌های ژئوپلیتیکی و اقدامات اجباری دولتی برای کاهش انتشارات کربنی همچنان در سطح بالایی خواهد بود. از طرف دیگر انتظار می‌رود تقاضای سنگ‌آهن در سه ماهه دوم سال بعد از رفع محدودیت‌های مربوط به قرنطینه کرونا «با قدرت» احیا شود.

با وجود قرنطینه سراسری معامله‌گران می‌گویند برخی از کارخانجات به ویژه در قطب تولید فولاد شهر تانگشتان و سایر مناطق اگرچه از قرنطینه آسیب دیده‌اند اما همچنان به فعالیت تولیدی خود ادامه می‌دهند.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها