کد خبر 126309

قیمت گاز در اروپا به 2280 دلار به ازای هر هزار مترمکعب افزایش یافت که بالاترین رقم در تاریخ این قاره به شمار می‌رود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از راشاتودی، قیمت گاز در اروپا به 2280 دلار به ازای هر هزار مترمکعب افزایش یافت که بالاترین رقم در تاریخ این قاره به شمار می‌رود.

روسیه حدود 40 درصد گاز اروپا را تامین می‌کند و اوکراین مسیر اصلی انتقال این گاز به اروپاست. با عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین و رسیدن این درگیری‌ها به نهمین روز خود، نگرانی در مورد کمبود گاز، هر روز قیمت‌ها را بالاتر می‌برد.

بر اساس اعلام بازار بورس ICE  لندن، قیمت گاز برای تحویل در ماه آوریل در بورس گاز هلند (TTF) به 2279 دلار در هر هزار مترمکعب (200 یورو به ازای هر مگاوات ساعت) برای خانوارها رسید که بالاترین رقمی که تاکنون وجود داشته است.

این افزایش قیمت، پس از رکود پیشین در روز چهارشنبه ثبت شد که قیمت از 1500 دلار به 2226 دلار به ازای هزار مترمکعب رسید.

افزایش قیمت گاز در اروپا به دنبال موجی از تحریم ها علیه روسیه از سوی غربی ها رخ داده است که در واکنش به عملیات نظامی روسیه در اوکراین اعمال کردند. اروپایی ها می ترسند، مسکو در واکنش به این تحریم ها، عرضه انرژی به قاره را قطع کند.

کاشال رامش، تحلیلگر ارشد بازار در موسسه «ریستارد انرژی» گفت، افزایش قیمت گاز ناشی از نگرانی از کمبود عرضه به علت خسارت احتمالی به زیرساخت ها در اوکراین است که از طریق آنها بخش اعظمی از گاز روسیه به اروپا می رسد و همچنین نگرانی در مورد احتمال محدودیت های عرضه نفت و گاز روسیه وجود دارد.

در پی تحرکات اخیر غرب در نزدیکی مرز روسیه، پوتین روز پنجشنبه پنجم اسفند ماه دستور آغاز عملیات نظامی ویژه در اوکراین را صادر کرد و کشورهای اروپایی به جای تنش‌زدایی در این پنج روز، اقدامات شدیدی را علیه روسیه اتخاذ کردند.

منبع: فارس 

ارسال نظر

تازه ها