کد خبر 126302

اطلاعات شبکه گاز گسکید آلمان نشان می‌دهد جریان گاز طبیعی از روسیه به این کشور از طریق خط لوله یامال در جهت غرب متوقف‌شده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از اویل پرایس، اطلاعات شبکه گاز گسکید آلمان نشان می‌دهد جریان گاز طبیعی از روسیه به این کشور از طریق خط لوله یامال در جهت غرب متوقف‌شده است.
جریان گاز طبیعی روسیه در خط لوله یامال_اروپا از طریق بلاروس به لهستان و آلمان از ابتدای سال جاری میلادی بسیار بی‌ثبات و بیشتر در جهت شرق، از آلمان به لهستان برقرار بود.
عرضه محدود و بی‌ثبات گاز طبیعی روسیه به اروپا در سه‌ماهه پایانی سال گذشته میلادی باعث بحران انرژی در این قاره شد. ذخایر گاز اروپا در ابتدای زمستان در پائین‌ترین سطح طی یک دهه گذشته قرار داشت. در نتیجه قیمت گاز و برق افزایش قابل‌توجهی پیدا کرد. اما حمله روسیه به اوکراین قیمت گاز طبیعی را در روزهای اخیر بیش از پیش بالا برده‌است.

قیمت شاخص گاز طبیعی اروپا در روز پنجشنبه برای دومین روز متوالی به یک رکورد جدید رسید و معادل 360 دلار در هر بشکه نفت معامله شد. این افزایش قیمت را می‌توان نتیجه نگرانی درمورد اختلال عرضه گاز روسیه دانست.
گاز اروپا در روز پنجشنبه 221 دلار در هر مگاوات ساعت معامله می‌شد که یک رکورد جدید به حساب می‌آمد.
عرضه گاز روسیه به‌دنبال حمله این کشور به اوکراین به‌دقت زیر نظر قرار دارد. اتحادیه اروپا اعلام کرده تلاش‌های خود برای جایگزینی سریع گاز این کشور را تسریع می‌کند. آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد اتحادیه اروپا می‌تواند طی یک‌سال وابستگی خود به گاز طبیعی روسیه را بیش‌از یک‌سوم پایین بیاورد و از عرضه‌کنندگان دیگر و سایر منابع انرژی استفاده کند.
فاتح بیرول، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی گفت:«استفاده روسیه از گاز طبیعی به‌عنوان یک اهرم اقتصادی و سیاسی نشان می‌دهد اروپا باید هرچه سریع‌تر برای بی‌ثباتی عرضه گاز این کشور در زمستان آینده آماده شود».

منبع: تسنیم 

ارسال نظر

تازه ها