کد خبر 126068

بانک مرکزی روسیه در گزارشی اعلام کرد که بعد از دو سال توقف خرید طلا از مارس 2020 اکنون دوباره برنامه خرید این فلز زرد در بازار داخلی را در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، بانک مرکزی روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد بعد از دو سال توقف خرید طلا دوباره خرید این فلز را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

بانک روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که قصد دارد دوباره خرید طلا در بازار داخلی را آغاز کند. این حرکت دقیقا زمانی آغاز شده که مقامات پولی این کشور و تعدادی از بانک‌های کشور در نتیجه حمله روسیه به اوکراین تحت تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفتند.

این بانک به مدت شش سال طلا را خریداری و ذخیره می‌کرد و این موضوع باعث شد میزان ذخایر طلای بانک مرکزی روسیه دو برابر شود و در این فرآیند این بانک تبدیل به بزرگترین خریدار طلا در جهان شد. خرید طلا توسط بانک مرکزی روسیه در مارس 2020 متوقف شد و قیمت این فلز زرد در دوران پاندمی ویروس کرونا سر به فلک گذاشت و پس از آن میزان ذخایر طلای این بانک تقریبا در محدوده ثابتی قرار داشت.

طبق گفته «نیکی شیلز» تحلیل‌گر فلزات هدف روسیه از خرید بیشتر طلا در مقطع کنونی این است که بتواند در شرایط لازم و زمانی که روبل در نتیجه تحریم‌های اتحادیه در حال سقوط است از آن پشتیبانی کند و ارزش آن را در بازار حفظ کند.

قیمت طلا هفته گذشته بعد از اینکه سرمایه‌گذاران به دلیل حمله روسیه به اوکراین به دنبال دارایی‌های بدون ریسک رفتند افزایش یافت و بعد از تحریم‌های اتحادیه اروپا دوباره اندکی عقب‌نشینی کرد.  قیمت طلا در معاملات امروز دوشنبه در بازار سنگاپور حدود 1.1 درصد افزایش یافت و یه 1910 دلار در هر اونس رسید. به این ترتیب طلا ماه فوریه را با افزایش 6 درصدی به پایان رساند.

خرید طلا توسط بانک مرکزی به همراه احیای اشتهای مصرف‌کنندگان طلای آسیا سال گذشته یکی از مهمترین منابع تقاضای طلا بوده است. طبق داده‌های شورای جهانی طلا،  بانک‌های مرکزی در سال 2021 حدود 463 تن طلا خریداری کرده‌اند که نسبت به سال 2020 رشدی معادل 80 درصد داشته است.

بر اساس آماری که صندوق بین‌المللی پول منتشر کرده، روسیه در انتهای ژانویه 2022 حدود 2000 تن ذخیره طلا داشته که معادل 20 درصد کل ذخایر این کشور محسوب می‌شود. این میزان ذخیره طلا کشور روسیه را به پنجمین دارنده طلا در جهان تبدیل کرده است.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها