کد خبر 125485

آمریکا در سال ۲۰۲۰ به صادرکننده بزرگ نفت خام تبدیل شد و مجموع صادرات نفت و فرآورده های نفتی این کشور از وارداتش بیشتر شد اما اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد واردات بالاتر نفت خام آمریکا را امسال همانند سال ۲۰۲۱ به واردکننده بزرگ نفت تبدیل خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد واردات بالاتر نفت خام آمریکا را امسال همانند سال ۲۰۲۱ به واردکننده بزرگ نفت تبدیل خواهد کرد که تغییر تاریخی از سال ۲۰۲۰ است که به جایگاه صادرکننده بزرگ نفت صعود کرده بود.

واردکننده بزرگ نفت کشوری است که واردات نفت و فرآورده های نفتی آن بیشتر از صادراتش است.

اگرچه آمریکا به مدت بیش از یک دهه صادرکننده بزرگ فرآورده های نفتی بود اما این کشور همواره واردکننده بزرگ نفت خام بوده و واردات نفت خام به این کشور بیشتر از صادراتش بوده است. با این حال آمریکا در سال ۲۰۲۰ به صادرکننده بزرگ نفت خام تبدیل شد و مجموع صادرات نفت و فرآورده های نفتی این کشور از وارداتش بیشتر شد. اداره اطلاعات انرژی آمریکا در پایان سال ۲۰۱۹ اعلام کرد این کشور بر مبنای ماهانه در سپتامبر سال ۲۰۱۹ نفت و فرآورده های نفتی بیشتری صادر کرد و نخستین ماه از زمان آغاز ثبت اطلاعات در سال ۱۹۷۳ بود که این کشور صادرکننده بزرگ نفت شد.

طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، افت تقاضا جهانی و قیمتهای نفت در سال ۲۰۲۰، مشوقهای افزایش تولید را که به آمریکا اجازه داده بود نفت بیشتری در سال ۲۰۲۰ نسبت به سالهای پیش صادر کند را از بین برد.

همچنین در سال ۲۰۲۰ اختلاف بین واردات و صادرات نفت آمریکا به پایینترین حد از سال ۱۹۸۵ رسید. با افزایش مصرف در سال ۲۰۲۱، واردات نفت به آمریکا ۱۹ درصد افزایش یافت و به میانگین ۳.۲ میلیون بشکه در روز رسید.

بر اساس گزارش اویل پرایس، آمریکا در سال ۲۰۲۲ همچنان واردات بیشتری در مقایسه با صادرات خواهد داشت و وارداتش به میانگین سالانه ۳.۹ میلیون بشکه در روز می رسد. اگر پیش بینی اداره اطلاعات انرژی آمریکا از رشد تولید نفت خام آمریکا به ۱۲.۶ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۳ محقق شود، واردات نفت به آمریکا در سال میلادی آینده به ۳.۴ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد./ایسنا

ارسال نظر

تازه ها