کد خبر 125452

قیمت آلومینیوم در جهان در نتیجه عقب‌نشینی برخی از سربازان روس از مرزهای اوکراین و کاهش تنش بین روسیه و ایالات متحده و به تبع آن کاهش نگرانی‌ها از اختلال در زنجیره عرضه آلومینیوم از جانب روسیه اندکی افزایش یافت و دوباره به نزدیک قله تاریخی 13 سال اخیر رسید.

قیمت آلومینیوم در جهان در نتیجه عقب‌نشینی برخی از سربازان روس از مرزهای اوکراین و کاهش تنش بین روسیه و ایالات متحده  و به تبع آن کاهش نگرانی‌ها از اختلال در زنجیره عرضه آلومینیوم از جانب روسیه اندکی افزایش یافت و دوباره به نزدیک قله تاریخی 13 سال اخیر رسید.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت آلومینیوم به دبنال کاهش تنش در مرزهای اوکراین دوباره افزایش یافت و اکنون در آستانه قله 13 ساله خود که قوی‌ترین مقاومت این فلز حیاتی صنعت است قرار گرفته است.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه ضمن اعلام این‌که به دنبال یک راه حل دیپلماتیک با ایالات متحده است در ادامه از عقب‌نشینی بخشی از سربازان روس از مرزهای اوکراین خبر داد. این خبر نگرانی‌ها از اختلال در زنجیره عرضه آلومینیوم توسط کشور روسیه را کاهش داد.

قیمت آلومینیوم در معاملات دیروز با رشد نزدیک به 1 درصدی به 3236 دلار رسید و این در حالیست که هفته گذشته حتی نقطه 3333 دلاری را نیز لمس کرده بود، نقطه‌ای که در آستانه بزرگترین مقاومت 13  سال اخیر یعنی 3380 دلار در سال 2008 است.

آلومینیوم در میان سایر فلزات اساسی بهترین عملکرد را از ابتدای سال تاکنون داشته و رشد 14 درصدی را ثبت کرده است چرا که بحران انرژی و سیاست‌های زیست‌محیطی در اروپا و چین منجر به افزایش شدید قیمت این فلز شده است.

«تام پرایس» تحلیل‌گر ارشد کامودیتی‌های شرکت «لیبروم» در یادداشتی عنوان کرد فاکتورهای صعودی قیمت از جمله قیمت انرژی در زمستان و اختلال عرضه گاز روسیه که منجر به کاهش تولید آلومینیوم در جهان شدند منجر به کاهش عرضه این فلز در بازارها شدند.

آخرین مورد از کاهش تولید آلومینیوم در اروپا مربوط به کارخانه پالایش آلومینیوم «اسلواکو» متعلق به شرکت «نورسک هیدرو» در کشور اسلواکی است. این شرکت اعلام کرد به دلیل افزایش قیمت انرژی تولید خود را 60 درصد کاهش خواهد داد.

شرکت «آلکوا» نیز کارخانه «سن سیپریان» در اسپانیا را به دلیل بحران ایجاد شده در قیمت انرژی و افزایش شدید هزینه‌های تولید این فلز از اول ماه ژانویه به مدت دو سال و تا سال 2024 تعطیل کرد.

«سوداکشینا اونیکریشنان» مدیر تحقیقات  و تحلیل‌گر کامودیتی‌های بانک استاندارد چارترد در یادداشتی عنوان کرد که تولید آلومینیوم به شدت یک صنعت انرژی‌بر است و قیمت انرژی در جهان به طور میانگین حدود یک سوم هزینه‌های تولید این صنعت را در اختیار دارد.  

ذخایر آلومینیوم بورس فلزات لندن روز چهارشنبه دوباره همراه با اکثر فلزات کاهش یافت. اما در این راستا ذخایر انبارهای مس رشد 7.6 درصدی نسبت به پایین‌ترین حد خود از سال 2005 را تجربه کرد که اندکی بازار این فلز را متعادل کرد.

کارگزاری «جین‌روی فیوچرز» در یادداشتی نوشت که در چین که بزرگترین  تولیدکننده و مصرف‌کنده آلومینیوم جهان است قیمت‌ها همچنان توسط کمبود عرضه این فلز در نتیجه پاندمی کرونا و قرنطینه‌های سراسری و برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی پکن حمایت می‌شوند.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها