کد خبر 124894

افزایش شدید کسری تجاری آمریکا که در روز سه‌شنبه توسط وزارت بازرگانی این کشور اعلام شد، بیشتر نتیجه تغییر هزینه‌کرد مردم به سمت کالاها نسبت‌به خدمات طی همه‌گیری کرونا بوده‌است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از رویترز، واردات بالا در آمریکا برای تامین تقاضای داخلی باعث شده کسری تجاری این کشور در 2021 به بالاترین رقم برسد.

افزایش شدید کسری تجاری آمریکا که در روز سه‌شنبه توسط وزارت بازرگانی این کشور اعلام شد، بیشتر نتیجه تغییر هزینه‌کرد مردم به سمت کالاها نسبت‌به خدمات طی همه‌گیری کرونا بوده‌است. با توجه به این‌که کسب‌وکارهای آمریکایی تلاش می‌کنند ذخایر خالی‌شده خود درنتیجه‌ اختلال در زنجیره‌های جهانی عرضه را پر کنند، به‌نظر نمی‌رسد کسری تجاری آمریکا در سال جاری میلادی کاهش یابد. به‌این‌ترتیب روند رشد اقتصاد این کشور هم کند خواهد شد.

کسری تجاری آمریکا در سال گذشته میلادی 27 درصد افزایش یافت و به بالاترین رقم یعنی 859.1 میلیارد دلار رسید. این رقم در 2020 برابر با 676.7 میلیارد دلار بود.

کسری تجاری آمریکا 3.7 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. این رقم در 2020 برابر با 3.2 درصد بود.

اقتصاد آمریکا 5.7 درصد در 2021 رشد کرد که بیشترین رشد اقتصاد این کشور از 1984 را نشان می‌داد. 6 تریلیون دلار کمک‌های کرونایی دولت آمریکا هزینه‌کرد مصرف‌کنندگان برای خرید کالاها را افزایش داد.

کمبود کالا در آمریکا در سال گذشته میلادی به 1.1 تریلیون دلار رسید، درحالی‌که در2020 برابر با 922 میلیارد دلار بود. واردات کالا در آمریکا به اوج 2.9 تریلیون دلار رسیده‌است.
بیشترین افزایش واردات مربوط به کالاهای صنعتی بوده که به بالاترین رقم از 2014 رسیده‌است.

واردات مواد غذایی هم به همراه کالاهای سرمایه‌ای و مصرفی بیشترین افزایش را داشتند. آمریکا در 2021 از 70 کشور دنیا واردات داشته که سردمدار آنها مکزیک، کانادا و آلمان هستند.

افزایش شدید واردات در آمریکا رشد صادرات این کشور را هم تحت تاثیر قرار داده‌است. صادرات کالای آمریکا 23.3 درصد افزایش‌یافته و به رکورد 1.8 تریلیون دلار رسیده‌است که بیشتر آن‌ را محصولات صنعتی، مواد غذایی و کالاهای مصرفی تشکیل ‌می‌دهند. صادرات نفت این کشور هم رکورد زده‌است.

ارسال نظر

تازه ها