کد خبر 124890

امروز چهارشنبه ۲۰ بهمن، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 35 سنت معادل 0.39 درصد افزایش به 91 دلار و 13 سنت رسید.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از رویترز، پس از آنکه آمارهای غیررسمی نشان داد میزان ذخایر نفت خام و فرآورده های نفتی آمریکا کاهش غیرمنتظره ای را شاهد بودi است و تا حدی تاثیر کاهشی ناشی از احتمال لغو تحریم های ایران را خنثی کرد، قیمت نفت امروز شاهد اندکی افزایش بود.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 35 سنت معادل 0.39 درصد افزایش به 91 دلار و 13 سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا برای تحویل در ماه مارس هم با 30 سنت معادل 0.34 درصد افزایش به 89 دلار و 66 سنت رسید.

تینا تانگ تحلیلگر موسسه سی ام سی مارکتس در این باره گفت: «عرضه کم عامل مهمی است که موجب بالا رفتن قیمت نفت شده است.»

بر اساس آمارها و برآوردهای انستیتوی نفت آمریکا میزان ذخایر نفت خام این کشور طی هفته گذشته 2 میلیون بشکه افت داشته در حالی که تحلیلگران انتظار رشد 400 هزار بشکه ای را داشته اند. آمارهای رسمی دولت آمریکا در این باره امروز منتشر می شود.

با این حال احتمال دستیابی به توافق هسته ای جدید با ایران و عرضه نفت بیشتر به بازار سبب شده تا رشد قیمت ها محدود شود.

روز سه شنبه و همزمان با از سرگیری مذاکرات وی برای احیای توافق برجام قیمت نفت برنت و نفت خام آمریکا برای دومین جلسه متوالی شاهد کاهش حدودا 2 درصدی بود. چنین توافقی می تواند منجر به لغو تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ایران شده و عرضه را در بازار افزایش دهد، هرچند همچنان برخی از مسائل کلیدی بین طرفین نیازمند رایزنی و توافق است.

رسیدن قیمت نفت به نزدیکی 100 دلار همچنین می تواند موجب افزایش سطح تولید در آمریکا شود. اداره اطلاعات انرژی دولت آمریکا انتظار دارد امسال تولید نفت این کشور با 770 هزار بشکه افزایش به 11.97 میلیون بشکه در روز برسد./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها