کد خبر 124741

فشارهای تورمی در ایالات متحده آمریکا در نتیجه افزایش قیمت نفت و همچنین افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی در اروپای شرقی بین روسیه و آمریکا باعث افزایش قیمت اونس طلا در معاملات امروز صبح بازارهای آسیایی شده است.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت اونس طلا در معاملات امروز صبح بازارهای آسیایی با افزایش قیمت به بالاترین حد یک هفته اخیر خود رسید. فشارهای تورمی در ایالات متحده آمریکا و همچنین وضعیت بهتر از انتظار اشتغال در آمریکا باعث شده که قیمت اوراق خزانه کاهش یابد و نرخ بازدهی این اوراق افزایش پیدا کند.

قیمت اونس طلا در معاملات آتی روز دوشنبه با رشد 0/2 درصدی به 1811 دلار رسید و این در حالی بود که این نرخ حتی در ساعات اولیه تا سطح 1814 دلار نیز پیش رفته بود که بیشترین قیمت این دارایی سرمایه‌ای از 27 ژانویه تاکنون محسوب می‌شود.

«استیفن اینس» تحلیل‌گر ارشد شرکت مدیریت دارایی SPI  در یادداشتی برای رویترز نوشت «بزرگترین بخش فشارهای تورمی کنونی علاوه بر بحث زنجیره عرضه کالاها بحث قیمت نفت است. این یک مشکل مهم است و اهمتیتی ندارد که نرخ بهره چقدر افزایش پیدا کند». اینس در ادامه نوشت که طلا در حال حاضر یک وضعیت تدافعی اتخاذ کرده  و نشان می‌دهد که به دلیل هایپرتورم ایجاد شده طلا همچنان در این حالت باقی خواهند ماند.

از طرف دیگر بازارهای سهام در آسیا – پاسیفیک اکثرا در معاملات روز دوشنبه در مسیر کاهش قرار گرفتند و این اتفاق بعد از انتشار گزارش اشتغال آمریکا رخ داد که نشان داد اقتصاد جهانی در حال ریکاوری از گسترش کووید 19 است. نرخ بازدهی اوراق خزانه 10 ساله آمریکا در معاملات روز جمعه به بالاترین حد خود از دسامبر 2019 رسیده است.

اداره آمارهای کار آمریکا نشان داد که NFP در ماه ژانویه رشد 467 هزار نفری داشته و نرخ بیکاری در این کشور نیز در این ماه به 4 درصد رسیده است. سرمایه‌گذاران در حال حاضر منتظر انتشار داده‌های نرخ تورم در آمریکا هستند و در صورتی که داده‌ها افزایشی باشند احتمالا درصد شرط‌بندی روی افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا نیز افزایش خواهد یافت.

در سوی دیگر جهان امروز دوشبه شاخص خرید مدیران بخش خدمات چین توسط کایکسین منتشر شد که در سطح 51.4 در ماه ژانویه قرار گرفت که حکایت از افزایش فعالیت بخش خدمات این کشور نسبت به ماه قبل دارد.

تنش‌های ژئوپلیتیکی در اروپای شرقی بین روسیه و آمریکا نیز افزایش یافته که این موضوع باعث اقبال سرمایه‌گذاران به سمت طلا در راستای ریسک‌گریزی شده است. ایالات متحده و روسیه همچنان به جنگ و درگیری لفظی خود در اوکراین ادامه می‌دهند به طوری که دو مقام آمریکایی روز شنبه هشدار دادند که به احتمال 70 درصد روسیه به اوکراین حمله نظامی خواهد کرد.

به غیر از اونس طلا قیمت اونس نقره نیز 1.2 درصد افزایش افت و پالادیوم نیز رشد 0/7 درصدی را تجربه کرده است و این در حالیست که پلاتینیوم نیز همچنان در سطح قیمت 1.24 دلار حرکت می‌کند.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها