کد خبر 123187

مؤسسه مودی گزارش داد

مؤسسه رتبه‌بندی «مودی» در گزارشی برآورد کرد که قیمت سنگ‌آهن در سال 2022 حود 100 دلار در هر تن خواهد بود.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت سنگ‌آهن در معاملات روز جمعه در نتیجه احتیاط سرمایه‌گذاران نسبت به سیاست دولت چین نسبت به وضعیت تولید فولاد این کشور حدود 3 درصد افت کرد.

«کردیت سایت» در گزارشی نوشت «جالب خواهد بود که اگر دولت چین محدودیت تولید فولاد خود را بعد از المپیک زمستانی پکن رفع کند» . این مؤسسه در ادامه نوشت: «این اقدام با توجه به سیاست بلندمدت چین در راستای کربن‌زدایی از صنعت بعید به نظر می‌رسد اما همچنان باید منتظر بود که فولادسازان چینی با وجود سودآور بودن تمامی زنجیره محصولات فولادی تا چه حد این سیاست را به صورت سفت و سخت پیگیری خواهند کرد».

مؤسسه رتبه‌بندی «مودی» پیش از این برآورد کرده بود قیمت هر تن سنگ‌آهن در سال 2022 حدود 100 دلار خواهد بود و این برآورد همچنان بدون تغییر مانده است. اگرچه این میزان کمتر از سال 2021 است اما همچنان یک سطح تاریخی قیمت برای سنگ‌آهن به شمار می‌رود.

این مؤسسه می‌گوید تولیدکنندگان سنگ‌آهن چین با کاهش تولید فولاد  چین به دلایل زیست‌محیطی، بحران در صنعت ساختمان و فشار ناشی از محدودیت انرژی در کارخانجات  تولید محصولات فولادی مواجه هستند.

بر اساس ارزیابی مؤسسه مشاوره «استیل هوم» قیمت هر تن سنگ‌آهن در بورس آتی دالیان چین با کاهش 2.3 درصدی به 722 یوان (هر دلار برابر 6.35 یوان) رسیده  و این در حالیست که قیمت هر تن از این محصول در بازار نقدی با رشد نیم درصدی به 132 دلار در معاملات روز پنجشنبه رسید.

ارزیابی نشریه متال بولتن از قیمت سنگ‌آهن نشان می‌دهد که قیمت هر تن سنگ‌آهن عیار 62 درصد در بنادر شمالی چین در معاملات روز جمعه با افت 1.4 درصدی نسبت به قیمت روز دوشنبه به 128 دلار کاهش یافته است.

بر اساس گزارش گمرک چین میزان واردات سنگ‌آهن چین در ماه دسامبر 2021 حدود 18 درصد نسبت به ماه نوامبر یعنی یک ماه قبل کاهش یافته  و به 86 میلیون تن رسیده بود. میزان خرید سنگ‌آهن چین در سال 2021  تقریبا به میزان یک میلیارد و 120 میلیون تن بوده که نسبت به سال قبل که رکود خرید سنگ‌آهن شکسته شد اندکی کمتر است.

انتهای خبر

 

 

ارسال نظر

تازه ها