کد خبر 123107

در دو ماه اخیر انس جهانی طلا در محدوده ای ۱۸۰۰ دلار نوسان داشته و گاهی تا ۱۷۸۰ هم پایین تر آمده است اما در این محدوده با حمایت سنگینی همراه شده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، در دو ماه اخیر انس جهانی طلا در محدوده ای ۱۸۰۰ دلار نوسان داشته و گاهی تا ۱۷۸۰ هم پایین تر آمده است اما در این محدوده با حمایت سنگینی همراه شده است، به همین دلیل بسیاری از تحلیلگران اقتصادی معتقدند که قیمت طلا پایین تر از این محدوده قرار نمی گیرد، البته در اسفند سال ۹۹ قیمت انس جهانی طلا به نزدیکی ۱۷۰۰ دلار هم رسید و این مساله تحت تاثیر افزایش اثرگذاری واکسن کرونا در جهان بود، که بسیاری چشم انداز را حذف این ویروس ترسیم کرده بودند که این مساله می توانست با افزایش رشد اقتصادی همراه باشد. اما کشف سویه های جدید کرونا در هند، برزیل و... این هدف گذاری را باطل کرد.

در شرایط کنونی بازار طلای ایران علاوه بر اینکه تحت تاثیر قیمت جهانی انس است، متاثر از نرخ دلار در ایران نیز هست. در میانه سال جاری قیمت دلار به کانال ۲۶ هزار تومان وارد شد که در بازار آزاد هم با هزار تومان گران تر معاملات دنبال می شد و همین مساله باعث شد قیمت سکه در ایران برای ساعاتی به کانال ۱۱ هزار تومان هم وارد شود، اما دوباره تحت تاثیر افزایش قیمت انس وارد کانال ۱۲ هزار تومان شد. در واقع قیمت جهانی انس طلا تا ۱۷۹۴ تومان هم نوسان داشت و دوباره به بالای ۱۸۰۰ دلار رسید.

در شرایط کنونی بسیاری از سرمایه گذاران افزایش امیدواری به رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته را دلیل کاهش تقاضا برای طلا در بازار جهانی می دانند، اما اینکه تا چه سطحی شاخص انس جهانی طلا نوسان کند به میزان ریسک سرمایه گذاران و توان دولت ها بستگی دارد. از طرف دیگر معاملات در ایران تحت تاثیر قیمت ارز خواهد بود که با توجه به اینکه توافق احتمالی برجام پیش روست نوسانات قیمت دلار می تواند ریسک بازار طلا را هم بالا ببرد.

ارسال نظر

تازه ها