کد خبر 122974

شرکت هواپیماسازی ایرباس فرانسه توانست با افزایش 8 درصدی تولید در سال 2021 هم با پشت سر گذاشتن بوئینگ آمریکا عنوان بزرگ‌ترین هواپیماساز جهان را تصاحب کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت هواپیماسازی ایرباس فرانسه توانست در سال 2021 و برای سومین سال پیاپی عنوان بزرگ‌ترین هواپیماساز جهان را از آن خود کند.

گزارشات حاکی از آن است که تولید و تحویل هواپیما توسط این شرکت فرانسوی در سال 2021، 8 درصد نسبت به سال قبل از آن رشد کرده و به 611 فروند رسیده است.

ایرباس تقریبا دو برابر بوئینگ امسال تولید هواپیما داشته؛ چراکه شرکت بوئینگ که قرار است به زودی آمار خود را منتشر کند در 11 ماه نخست سال 2021، 302 فروند هواپیما تولید کرده است.

به طور کلی شیوع ویروس کرونا باعث شد تا حجم تولید شرکت‌های هواپیماسازی به خاطر کاهش تقاضا برای مسافرت‌های هواپیمایی ناشی از اعمال محدودیت‌های کرونایی بسیار پایین بیاید. با این حال اما اخیرا شرکت‌های هواپیماسازی شاهد بالا رفتن تقاضا برای خرید هواپیماهای با اندازه متوسط هستند و از سوی دیگر مشتری برای هواپیماهای باری هم زیاد شده است.

البته لازم به ذکر است که میزان لغو سفارش خرید هواپیماهای ایرباس در سال 2021 دو برابر سال 2020 بوده و ایرباس در حالی که در همین سال سفارش خرید 771 فروند هواپیما را دریافت کرد اما نهایتا پس از لغو بخشی از آنها فروش 507 فروند از آنها نهایی شد.

گویلائوم فائوری، مدیرعامل ایرباس این اتفاق را نخستین میوه‌های بهبود اوضاع خوانده  و گفته تقاضا در بازار واقعی است.

اوضاع اما برای بوئینگ متفاوت است؛ چراکه این شرکت هنوز درگیر بحران وجود نقص فنی در هواپیمای 727 مکس و ممنوع شدن پرواز آنها در بسیاری از کشورهاست./فارس

ارسال نظر

تازه ها