کد خبر 122525

قیمت زغال‌سنگ به‌دنبال ممنوعیت موقت صادرات آن توسط اندونزی جهت تامین نیاز داخلی، افزایش‌یافته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از اویل پرایس،  اندونزی به عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده زغال‌سنگ در دنیا، صادرات این سوخت را جهت تأمین نیاز داخلی موقتا ممنوع کرده و باعث افزایش قیمت آن شده است.

رییس‌جمهور اندونزی معدن‌کاران زغال‌سنگ را تهدید کرده اگر نتوانند زغال‌سنگ مورد نیاز مصرف داخلی را تامین کنند، مجوز فعالیت آن‌ها لغو می‌شود.

اندونزی بزرگ‌ترین صادرکننده زغال‌سنگ در دنیاست و این نگرانی وجود دارد که ممنوعیت اعمال‌شده، عرضه جهانی این سوخت را مختل کند. انتظار می‌رود اندونزی 482 میلیون تن زغال‌سنگ صادر کند. این در حالی است که دومین صادرکننده بزرگ دنیا یعنی استرالیا 204 میلیون تن صادرات زغال‌سنگ دارد.

تحلیلگران عقیده دارند از دست رفتن 40 درصد از بازار صادرات زغال‌سنگ در بحبوحه‌ تقاضای بالا در فصل زمستان، یک افزایش قیمت دیگر را رقم می‌زند.

قیمت زغال‌سنگ در بحبوحه تقاضای بالاتر برای انرژی و کاهش عرضه گاز طبیعی افزایش‌یافته و صادرکنندگان آن سود قابل‌توجهی کرده‌اند، چون تمام دنیا حتی اروپا موضع منفی خود نسبت‌به این سوخت آلاینده را کنار گذاشته‌اند.

البته این شرایط نگرانی درمورد امنیت عرضه زغال‌سنگ را افزایش داده‌است و مخصوصاً در اندونزی باعث کاهش سطح ذخایر این سوخت شده‌ که یکی از دلایل ممنوعیت صادرات آن توسط دولت اندونزی است. دلیل اصلی این اقدام اندونزی نگرانی در مورد خاموشی‌های گسترده در کشور است.

دولت اندونزی معدن‌کاران این کشور را ملزم کرده 25 درصد از تولید خود را با قیمت حداکثر 70 دلار در هر تن به مصرف داخلی اختصاص دهند. این در حالی است که قیمت فروش زغال‌سنگ در خارج از این کشور 150 دلار در هر تن است.

ارسال نظر

تازه ها