کد خبر 122225

همزمان با افزایش میزان طلای ذخایر ارزی بانک های مرکزی در سرتاسر جهان، دارایی‌های دلار آمریکا کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، میزان طلای ذخایر ارزی بانک های مرکزی در سرتاسر جهان رو به رشد بوده و امسال به بالاترین حد خود در ۳۱ سال گذشته رسیده است. همزمان، دارایی‌های دلار آمریکا کاهش یافته است. بر اساس گزارش شورای جهانی طلا، بانک‌ها طی دهه گذشته بیش از ۴۵۰۰ تن ذخایر خود را افزایش داده‌اند. تا ماه سپتامبر، مجموع این ذخایر حدود ۳۶ هزار تن و بیشترین حجم از سال ۱۹۹۰ بوده که نسبت به یک دهه قبل ۱۵ درصد افزایش داشته است. در عین حال، وجود دلار در ذخایر ارزی طی دهه گذشته به شدت کاهش یافته است. در سال ۲۰۲۰، نسبت ارز به واحد پول دلار آمریکا به پایین ترین سطح در ربع قرن گذشته رسید.

تحلیل‌گران می‌گویند که بانک‌های مرکزی، به ویژه در اقتصادهای نوظهور، به سمت طلا تغییر مسیر داده که نشان‌دهنده نگرانی‌های جهانی در مورد رژیم پولی دلارمحور است. در ۹ ماه اول سال ۲۰۲۱، تایلند حدود ۹۰ تن، هند ۷۰ تن و برزیل ۶۰ تن طلا خریده اند. بانک‌های مرکزی و موسسات عمومی پس از بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۸، شروع به افزایش ذخایر طلا کردند، که باعث خروج وجوه از اوراق قرضه دولتی ایالات متحده و در نتیجه کاهش ارزش دارایی‌های دلاری شد.

به گفته یک تحلیلگر بازار، اعتماد به دارایی‌های دلاری تزلزل یافته است. قیمت طلا ثابت ماند و تا ۳۰ دسامبر در سطح ۱۸۰۶ دلار در هر اونس معامله شد./برنا

ارسال نظر

تازه ها