کد خبر 121473

لیر که 10 ‌درصد از ارزش خود را از دست داده و به 18٫4 در برابر دلار رسیده بود، به‌دنبال این اطلاعیه اردوغان، 25 درصد در روز دوشنبه افزایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رئیس‌جمهور ترکیه یک سری اقدامات را برای تسهیل بار پایین آمدن ارزش پول کشور معرفی کرده است، اما همچنان بر سیاست نرخ پائین بهره که اولین‌بار ارزش لیر را کاهش داده بود تاکید دارد. این سخنان اردوغان باعث افزایش 20 درصدی ارزش لیر در روز دوشنبه شد.

لیر که 10 ‌درصد از ارزش خود را از دست داده و به 18٫4 در برابر دلار رسیده بود، به‌دنبال این اطلاعیه اردوغان، 25 درصد در روز دوشنبه افزایش یافت. ارزش لیر همچنان 45 درصد پائین‌تر از ابتدای سال جاری میلادی است.

سرپرست مجمع بانک‌های ترکیه گفت حدود 1 میلیارد دلار پس‌از سخنان اردوغان در بازارها فروخته شده‌است.

به‌نظر می‌رسد اطمینان اردوغان برای حفاظت از سرمایه‌های سرمایه‌گذاران داخلی در برابر نوسانات لیر یک حس اطمینان برای آن‌ها به وجود آورده‌است.  

اردوغان گفت این اقدامات تضمین می‌کند شهروندان نیازی به تبدیل لیر به ارزهای خارجی برای حمایت و حفاظت از سرمایه‌های خود ندارند.

وی گفت:«ما یک گزینه مالی جدید در اختیار شهروندان قرار می‌دهیم تا نگرانی آن‌ها از افزایش نرخ تبادل ارز در ارزیابی سرمایه‌هایشان از بین برود».

وی تاکید کرد سیاست کاهش نرخ بهره باعث کاهش تورم طی چند ماه آینده خواهد شد و ترکیه دیگر جای کسانی نیست که با استفاده از نرخ‌های بالای بهره بر ثروت خود می‌افزایند.

دولت ترکیه قول داده اگر کاهش ارزش لیر از نرخ بهره‌ای که بانک متعهد شده بیشتر باشد، خسارت‌های به‌بارآمده جبران خواهد شد.

اردوغان نرخ بهره را از ماه سپتامبر 500 واحد پایین آورده‌ و لیر 40 درصد از ارزش خود را طی تنها 5 هفته از دست داده‌است.

اقتصاددان‌ها طرح نرخ پائین بهره اردوغان را نسنجیده می‌دانند و انتظار دارند تورم در سال آینده میلادی بالاتر از 30 درصد باشد.

اردوغان از سیاست اقتصادی خود حمایت کرده و بی‌ثباتی ارز در کشور را نتیجه حمله به اقتصاد کشور می‌داند که ریشه آن به اعتراضات سراسری 2013 برمی‌گردد.

اردوغان با اشاره به قوانین مالی اسلام که بهره را حرام می‌داند، گفت:« ما نرخ بهره را پایین می‌آوریم. چیز دیگری نباید از من انتظار داشته باشید. به‌عنوان یک مسلمان، هرچه دستورات اسلام بگویند اجرا خواهم کرد»./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها