کد خبر 120550

طبق آمارهای منتشر شده تراز تجاری چین در ماه نوامبر حدود 71 میلیارد دلار و 720 میلیون دلار بوده در حالی که طبق برآوردها این میزان می‌بایست حدود 82 میلیارد و 750 میلیون دلار می‌بود.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، صادرات چین در ماه نوامبر در حالی رکورد جدیدی را ثبت کرد که ارزش یوان همچنان در حال تقویت است و قیمت‌های زیاد کالاها نیز بر تقاضای آنها در بازار فشار وارد می‌آورد. همچنن میزان واردات چین نیز افزایش یافته که نشان‌دهنده فعال شدن بازار داخلی چین است.

داده‌های منتشر شده در ابتدای روز نشان داد که صادرات ماه نوامبر سال 2021 نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش 22 درصدی داشته و این در حالیست که برآوردها حاکی از افزایش 19 درصدی بوده است. میزان صادرات چین در ماه اکتبر امسال رشد 27 درصدی را تجربه کرده بود.

میزان واردات در ماه نوامبر نیز رشد نزدیک به 32 درصدی داشته در حالی که برآوردها حاکی از افزایش 19.8 درصدی بوده است. همچنین رشد میزان واردات این کشور در ماه اکتبر حدود 20 درصد بوده است. با احتساب این آمار مازاد تجاری چین در ماه نوامبر حدود 71 میلیارد دلار و 720 میلیون دلار بوده در حالی که طبق برآوردها این میزان می‌بایست حدود 82 میلیارد و 750 میلیون دلار می‌بود. مازاد تجاری چین در ماه اکتبر نیز حدود 84 میلیارد و 750 میلیون دلار بود.

انتشار داده‌های مربوط به تجارت خارجی چین در حالی منشتر شد که یک روز قبل بانک خلق چین در گزارشی اعلام کرد نرخ ذخایر بانکی را هفته بعد حدود نیم درصد کاهش خواهد داد. این اقدام بانک خلق چین که دومین کاهش نرخ ذخایر در سال 2021 محسوب می‌شود باعث آزاد شدن حدود 188 میلیارد دلار نقدینگی در بازارها خواهد شد.

طبق گزارش‌ها چین توانست به خوبی از تاثیرات مهیب ویروس کرونا خود را ریکاوری کند اما محدودیت‌هایی از قبیل افزایش قیمت انرژی، کاهش دستوری تولید صنایع و همچنین بحران بخش ساختمان این کشور باعث توقف میزان  سرعت رشد اقتصادی این کشور شد.

«لی کچیانگ» نخست‌وزیر چین در سخنانی اعلام کرد که دولت چین اقدامات بیشتری را برای ریکاوری اقتصادی خود در ماه‌های آینده به کار خواهد گرفت و تنوعی از ابزارها برای سیاست‌گذاری پولی در اختیار خواهد داشت.

 

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها