کد خبر 120477

بازارهای مالی دنیا این هفته شاهد رخدادهای مهمی خواهند بود که مهمترین آنها ادامه واکنش‌های سرمایه‌گذاران به گونه جدید ویروس کرونا تحت عنوان «اومیکرون» است.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، بازارهای مالی دنیا این هفته نیز شاهد اتفاقات بسیار مهمی خواهند بود که هر کدام از آنها می‌تواند بخش‌هایی از بازارهای مالی را تحت تاثیر قرار دهد. مهمترین آنها که طی روزهای اخیر بیشترین نقش را در تعیین جهت‌دهی بازارها داشته کشف گونه جدید ویروس کرونا تحت عنوان «اومیکرون» است که مقامات کشورها به ویژه کشورهای اروپایی را در وضعیت نگرانی شدیدی قرار داده است. پنج اتفاق مهم این هفته بازارهای مالی به شرح زیر است:

1. اومیکرون

تعداد کشورهایی که موارد ابتلا به اومیکرون را گزارش کرده‌اند مدام در حال افزایش است، اما دانشمندان همچنان نمی‌دانند که آیا این سویه بیش از گونه‌های دیگر قدرت سرایت دارد یا خیر. همچنین آنها درباره شدت انتقال و میزان مقاومت نسبت به واکسن‌های موجود اطلاعات چندانی در اختیار ندارند. دانشمندان می‌گویند برای این که اطلاعات دقیق‌تری درباره این ویروس بدانند باید چند هفته دیگر صبر کنند. در نگاه اول به نظر می‌رسد که این سویه جدید سریع‌تر از دلتا انتقال می‌یابد و طبق برآورد اولیه بیش از 99 درصد قدرت سرایت آن بیشتر است.

گونه جدید کرونا کل بازارهای مالی و کامودیتی‌ها را تحت تاثیر قرار داده و سرمایه‌گذاران و مقامات اقتصادی را نسبت به ریکاوری اقتصاد جهانی نگران کرده است. صندوق بین‌المللی پول نیز روز جمعه گزارش داد که احتمالا چشم‌انداز خود از رشد اقتصادی جهان را به دلیل این گونه جدید کاهش دهد.

2. نرخ تورم آمریکا

این هفته روز جمعه نرخ تورم یا همان شاخص قیمت مصرف‌کننده ماه نوامبر در آمریکا منتشر می‌شود و این در حالیست که رشد این نرخ در ماه اکتبر 6.2 درصد بوده که بیشترین میزان رشد سالانه نرخ تورم در 30 سال اخیر به شمار می‌رود. برآورد می‌شود که نرخ تورم آمریکا در ماه نوامبر حدود 6.7 درصد افزایش یابد که می‌تواند نشانه‌ای برای افزایش سرعت کاهش خرید اوراق و توقف تزریق نقدینگی به بازارها توسط فدرال رزرو آمریکا باشد.

3. نوسان بازار سهام

فشار فروش سهام طی هفته گذشته به دلیل کشف گونه جدید کرونا ممکن است این هفته نیز ادامه‌دار باشد و احتمال دارد که سرمایه‌گذاران دوباره به سمت خرید سهام شرکت‌های تکنولوژی که تحت عنوان «سهام رشدی» شناخته می‌شوند حرکت کنند و فشار فروش در «سهام ارزشی» مانند بانک‌ها و یا انرژی ادامه پیدا کند. سهام ارزشی در ابتدای سال که اقتصاد ایالات متحده در حال بازگشایی بود افزایش یافتند اما دوباره اکنون به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران به سمت سهام رشدی و تکنولوژی‌محور مانند اپل، فیس‌بوک، آمازون، مایکروسافت و ... حرکت کرده‌ و الگوی سرمایه‌گذاری دوران شیوع کرونا را تکرار می‌کنند.

4. فشار فروش کریپتوکارنسی‌ها

بیت‌کوین که بزرگترین ارز دیجیتال دنیا به لحاظ ارزش بازار است روز شنبه بیش از 20 درصد از ارزش خود را از دست داد که این اتفاق همزمان بود با فشار فروش در بازار سهام آمریکا و سیگنال‌های فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره در آینده نزدیک. افزایش نرخ بهره باعث کاهش جذابیت دارایی‌های پرریسک خواهد شد که ارزهای دیجیتال نیز در همین نوع از دارایی‌ها قرار دارند.

اتریوم که دومین ارز دیجیتال بعد از بیت‌کوین است نیز قبل از اینکه دوباره افزایش یابد بیش از 10 درصد کاهش یافت. سایر ارزهای دیجیتال از قبیل «دوج‌کوین» و «شیبا» نیز در مسیر نزولی قرار گرفتند.

چشم‌انداز ایجاد قوانین و مقررات بیشتر در این بازار که اخیرا در کنگره آمریکا و توسط کمیته بانک‌داری مجلس سنای آمریکا مطرح شده می‌تواند عاملی برای ادامه فروش در بازار ارزهای دیجیتال باشد. قرار است روز چهارشنبه مدیران شرکت‌های بزرگ کریپتو از جمله «کوین‌بیس» در کمیته خدمات مالی سنای آمریکا شهادت بدهند و به سؤالات نمایندگان پاسخ دهند.

5. انتشار رشد اقتصادی در بریتانیا

روز جمعه میزان رشد اقتصادی ماه اکتبر بریتانیا منتشر خواهد شد که البته طبق برآوردها انتظار می‌رود که این رشد نسبت به ماه قبل با شیب ملایمی افزایش یابد چراکه اکنون کارگران به تدریج به سر کار خود باز گشته‌اند و شاخص خرده‌فروشی نیز تغییر معناداری نداشته است. داده‌های اقتصادی بریتانیا نشان می‌دهد که احتمالا بانک انگلستان در نتیجه افزایش نرخ تورم بحث‌ها درباره افزایش نرخ بهره این کشور در جلسه ماه دسامبر این بانک را از سر بگیرد. البته کشف گونه جدید کرونا در جهان احتمالا سیاست‌گذاران را درا ین جلسه متقاعد خواهد کرد که برای افزایش نرخ بهره تا سال 2022 صبر کنند.

انتهای خبر

 

 

ارسال نظر

تازه ها