کد خبر 120096

آژانس های رتبه بندی فیچ گفت: سویه اومیکرون خطراتی را برای رشد و تورم جهانی ایجاد می‌کند، به خصوص که در دوره‌ای از زنجیره‌های تامین طولانی‌تر، تورم بالا و کمبود بازار کار رخ می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، آژانس های رتبه بندی فیچ  Fitch Ratings و خدمات سرمایه‌گذاران مودی Moody's Investors Service  روز دوشنبه هشدار دادند که کرونای اومیکرون می تواند به چشم انداز رشد جهانی آسیب برساند و در عین حال قیمت ها را بالاتر ببرد.

این خبر پس از آن منتشر شد که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که سویه جدید کرونا دارای خطر بسیار بالایی برای افزایش موارد ابتلا است.

النا دوگار، دستیار مدیر عامل مودی در ایمیلی به رویترز گفت: سویه اومیکرون خطراتی را برای رشد و تورم جهانی ایجاد می‌کند، به خصوص که در دوره‌ای از زنجیره‌های تامین طولانی‌تر، تورم بالا و کمبود بازار کار رخ می‌دهد.

به گفته دوگار، سویه جدید کرونا همچنین احتمالاً در طول دوره تعطیلات کریسمس و فصل سفر به تقاضا آسیب خواهد رساند.

وی گفت: اگر سویه جدید بر ریسک پذیری بازار جهانی تأثیر بگذارد، فشار مالی بیشتری به صادرکنندگان اوراق بدهی با نیازهای بزرگ مالی وارد خواهد شد. به عنوان مثال، کشورهای دارای بازار نوظهور که به استقراض در بازارهای بین المللی متکی هستند ممکن است با خطرات تامین مالی مجدد مواجه شوند.

موسسه رتبه بندی فیچ به طور جداگانه اعلام کرد که تا زمانی که اطلاعات بیشتری در مورد قابلیت انتقال و شدت ویروس جدید منتشر نشود، برای گنجاندن اثرات ویروس جدید در پیش بینی های رشد اقتصادی خیلی زود است.

فیچ گفت: ما در حال حاضر معتقدیم که یک رکود بزرگ و هماهنگ جهانی دیگر، مانند آنچه در نیمه اول سال 2020 مشاهده شد، بسیار بعید است، اما افزایش تورم واکنش های اقتصاد کلان را در صورت شیوع گسترده سویه جدید پیچیده خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، کشورهای بیشتری روز دوشنبه مرزهای خود را بستند و این امر آینده بهبود اقتصادی پس از همه‌گیری دو ساله کرونا را مبهم کرد.

به گفته منابع آگاه در صنعت هواپیمایی، خطوط هوایی بزرگ با محدود کردن سفر از جنوب آفریقا، از ترس اینکه گسترش سویه جدید محدودیت‌هایی را در سایر مقاصد ایجاد کند، سریعاً برای محافظت از قطب‌های پروازی خود اقدام کردند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا از آمریکایی‌ها خواست وحشت نکنند و تاکید کرد که این کشور با شرکت‌های داروسازی همکاری می‌کند تا در صورت نیاز به واکسن‌های جدید، برنامه‌های اضطراری را اجرا کنند./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها