کد خبر 119139

کاپیتال اکونومیکز گزارش داد

طبق گزارش مؤسسه تحقیقاتی «کاپیتال اکونومیکز» فلز مس بعد از چهار سال کسری عرضه، در سال 2022 با 200 هزار تن مازاد عرضه روبرو خواهد شد که عاملی برای ادامه روند افت قیمت این محصول در سال آینده خواهد بود.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت مس طی هفته جاری دوباره مسیر نزولی به خود گرفت اما همچنان در فاصله کمی نسبت به سطح 10 هزار دلار قرار دارد. در حال حاضر قیمت هر تن مس در بورس کالای نیویورک (کامکس) به دلیل کمبود ذخایر این فلز حدود 9700 دلار در هر تن است.

قیمت مس از پایین‌ترین حد خود در اوج دوران شیوه کووید 19 در مارس 2020 تاکنون بیش از دو برابر افزایش یافته که دلیل آن اعتقاد کارشناسان مبنی بر افزایش شدید تقاضا برای این فلز بوده است. به هر حال بسیاری بر این عقیده هستند که افزایش قیمت مس نه فقط به دلیل تقاضا بلکه در نتیجه آغاز حرکت جهانی به سمت کربن‌زدایی از صنایع و انرژی‌های تجدیدپذیر است.

در حالی که تقریبا تمامی کارشناسان متفق‌القول هستند که آینده قیمت مس در بلندمدت درخشان است اما درباره قیمت مس در بازه زمانی چند سال آینده اجماع چندانی وجود ندارد.

گزارش جدید مؤسسه «کاپیتال اکونومیکز» نشان می‌دهد که طی چند سال آینده قیمت مس  در مسیر کاهشی خواهد بود. این مؤسسه تحقیقاتی مستقر در لندن در یادداشتی عنوان کرده انتظار می‌رود که فلز مس با کاهش دوباره قیمت به استقبال سال 2022 برود چرا که تقاضای این فلز در چین کاهش یافته و عرضه مواد اولیه این فلز در جهان در حال افزایش است؛ به ویژه افزایش تولید معدن «کاموا کاکولا» در جمهوری موکراتیک کنگو که یکی از بزرگترین معادن مس بهره‌برداری شده در یک دهه اخیر به شمار می‌رود.

بر اساس گزارش این مؤسسه تحقیقاتی سه دلیل بسیار مهم برای چشم‌انداز کاهشی قیمت مس در سال آینده وجود دارد:

«اول اینکه قیمت بالای مس باعث افزایش عرضه این فلز در معادن شده است چرا که پیش از آن به دلیل اعتصابات کارگری، آب و هوای نامطلوب و همچنین محدودیت‌های کووید 19 تولید این فلز دچار بحران شده بود. اکنون بررسی‌ها نشان می‌دهد که استخراج سنگ مس در حال بازگشت مسیر عادی خود است و افزایش هزینه TC نیز این موضوع را نشان می‌دهد».

«دوم اینکه انتظار می‌رود که تقاضا دوباره عقب‌‍‌نشینی کند و این عقب‌نشینی از مدتی پیش آغاز شده است. این موضوع بیشتر به دلیل بحران در صنعت ساختمان چین - به عنوان یکی از بزرگترین مصرف‌کنندگان محصولات نهایی مس -  است».  

«علاوه بر این انتظار می‌رودکه تقاضا برای محصولات حاوی مس به دلیل تغییر الگوی مصرف جهانی از کالا به خدمات در نتیجه پایان دوران قرنطینه کرونایی و آغاز مسافرات‌های بین‌المللی کاهش یابد».

یکی دیگر از مشخصه‌های افزایش عرضه مس طبق گزارش «کاپیتال اکونومیکز» هزینه TC/RCs است که معادن به کارخانجات پالایش مس می‌پردازند. زمانی که عرضه مس زیاد شود این پرداختی افزایش خواهد یافت و زمانی که عرضه کاهش پیدا می‌کند و کارخانجات برای خرید مس با یکدیگر رقابت می‌کند، این هزینه پرداختی از جانب معادن کاهش خواهد یافت. در حالی که هزینه TC/RCs از پایین‌ترین نقطه تاریخی در ماه آوریل یعنی 20 دلار در هر تن اکنون به 60 دلار رسیده است، اما این هزینه در همان سطحی قرار دارد که دهه 2010 تجربه کرد یعنی 130 دلار در هر تن.

مؤسسه تحقیقاتی «کاپیتال اکونومیکز» همچنین در گزارش خود آورده است که انتظار می‌رود مس بعد از چهار سال کسری در سال 2022 با 200 هزار تن مازاد عرضه روبرو شود. سال 2020 مس با 800 هزار تن کسری عرضه مواجه شد که یکی از دلایل رشد شدید قیمتی آن بوده است.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها