کد خبر 117798

طبق اعلام رسانه‌های آمریکایی اتحادیه اروپا و ایالات متحده در سفر بایدن به اروپا توافق کردند تعرفه‌های اعمال شده توسط ترامپ روی فولاد و آلومینیوم اروپا حذف شود و اروپا می‌تواند تا میزان معینی صادرات با تعرفه صفر داشته باشد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، طبق گزارش رسانه‌های آمریکایی اتحادیه اروپا و آمریکا در سفر جو بایدن به اروپا توافق کردند تعرفه‌های سال 2018 ترامپ روی فولاد و آلومینیوم وارداتی از اروپا و همچنین تعرفه‌های جبرانی اروپا روی کالاهای آمریکایی را حذف کنند.

«جینا ریموندو» وزیر بازرگانی ایالات متحده به خبرنگاران گفت این توافق بند قانونی «قسمت 232» امنیت ملی آمریکا را همچنان حفظ می‌کند و آن را نقض نمی‌کند. طبق این قانون تعرفه فولاد 25 درصد و آلومینیوم نیز 10 درصد است اما به گفته وزیر بازرگانی، ایالات متحده در این توافق اجازه می‌دهد که اروپا میزان معینی صادرات با تعرفه صفر داشته باشد.

این توافق منبع اصطکاک و تنش بین دو متحد را از بین می‌برد و به آنها اجازه می‌دهد که درباره توافق جدید تجارت جهانی با هدف دسترسی جهانی آسان به فولاد و آلومینیوم و همچنین کاهش میزان آلاینده‌های کربنی مذاکره کنند.

مذاکره‌کننده ارشد تجاری اروپا یعنی «والدیس دومبروفسکیس» در صفحه توئیتر خود این توافق را تایید کرد و نوشت: «ما با آمریکا توافق کردیم جنگ تجاری را متوقف کنیم و همکاری با یکدیگر درباره نظم جهانی آینده در راستای تامین پایدار فولاد و آلومینیوم را آغاز کنیم». وی همچنین عنوان کرد این توافق به صورت رسمی روز یکشنبه توسط جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و اورسولا فون درلاین رئیس کمیسیون اروپا اعلام خواهد شد.

مقامات آمریکایی هنوز جزئیات میزان صادرات اروپا به آمریکا بر اساس تعرفه صفر را اعلام نکرده‌اند اما منابع آگاه اعلام کرده‌اند که احتمالا توافق بر این اساس خواهد بود که میزان صادرات بالای 3 میلیون و 300 هزار تن مشمول تعرفه خواهد شد.

بر اساس این توافق تمامی فولاد و آلومینیومی که قرار است مشمول تعرفه صفر شود باید در خود اتحادیه اروپا تولید شود. هدف این شرط این است که از صادرات فولاد چین و کشورهای غیراروپایی به آمریکا به صورت غیرمستقیم جلوگیری شود. طبق آمارهای منتشر شده اتحادیه اروپا قبل از وضع تعرفه‌های ترامپ سالانه 5 میلیون تن فولاد به ایالات متحده صادر می‌کرد.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها