کد خبر 116751

قیمت سنگ‌آهن در نتیجه تمرکز دوباره سرمایه‌گذاران بر روی محدودیت‌های تولید فولاد از مسیر صعودی خود عقب‌نشینی کرد و در معاملات روز سه‌شنبه افت 4.6 درصدی را تجربه کرد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت زغال‌سنگ در معاملات دیروز سه‌شنبه در نتیجه شیفت و تمرکز سرمایه‌گذاران بر محدودیت‌های تولید فولاد در چین دوباره از مسیر صعودی خود عقب‌نشینی کرد.

طبق ارزیابی نشریه متال بولتن، قیمت هر تن سنگ‌آهن عیار 62 درصد در بنادر شمالی چین در معاملات روز سه‌شنبه نسبت به روز قبل 4.6 درصد کاهش یافت و به هر تن 129 دلار رسید.

قراردادهای سفارش سنگ‌آهن برای تحویل ماه ژانویه نیز افت 0/2 درصدی را تجربه کرد و به هر تن 119 دلار رسید و این در حالیست که در ابتدای معاملات روز رشد 4.3 درصدی را نیز طی کرده بود.

قراردادهای آتی سنگ‌‎آهن تنها طی سه هفته رشد 50 درصدی داشته که مهمترین دلیل آن افزایش تقاضا و کمبود عرضه به دلیل بحران انرژی در کشور چین بود.

«دنیل هینز» تحلیل‌گر ارشد کامودیتی‌ها در گروه بانکداری استرالیا و نیوزیلند در یادداشتی عنوان کرد طرح چین برای ثابت نگه‌داشتن تولید فولاد امسال نسبت به پارسال کاملا در دسترس است به طوری که محدودیت‌های تولید امسال توسط مقامات شتاب بیشتری به خود گرفته است.

به عقیده «هینز» طبق برنامه دولت چین، تولید فولاد کشور چین که بزرگترین تولیدکننده فولاد در جهان و مصرف آن در صنعت ساختمان است باید حدود 10 درصد بین سپتامبر تا دسامبر کاهش یابد تا بتواند اهداف کربن‌زدایانه خود را به سرانجام برساند.

تولید فولاد خام چین در ماه‌های بین ژانویه تا آگوست طبق آمار منتشر شده با وجود محدودیت‌های اعمال شده از ماه جولای توسط مقامات دولت چین رشد  5.3 درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال رشد داشته است.

«ویوِک دار» تحلیل‌گر کامودیتی بانک مشترک المنافع استرالیا در یادداشتی نوشت تولید فولاد در ماه اکتبر در بخش‌هایی از چین مانند تانگشان، جیانگ‌سو، ژجیانگ و آنهوی به دلیل تخطی از محدودیت‌های تولید در ماه سپتامبر افزایش داشته است.

تحلیل‌گران بر این عقیده هستند که انتظار می‌رود در سال 2022 محدودیت‌های وضع شده توسط مقامات چین برای تولید فولاد باز هم شدیدتر شود چرا که این کشور میزبان بازی‌های المپیک زمستانی است و قصد دارد نمایش هوای پاک را در این المپیک که در فوریه برگزار می‌‎شود به جهانیان ارائه دهد.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها