کد خبر 116688

قیمت آلومینیوم در معاملات روز دوشنبه بورس فلرات لندن با رشد 2.8 درصدی به 3049 دلار در هر تن رسید که بالاترین حد 13 سال اخیر این فلز حیاتی به شمار می‌رود و تحلیل‌گران بر این عقیده هستند که طی 12 ماه آینده احتمالا مرز 3400 دلار نیز خواهد شکست.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، آلومینیوم در معاملات دیروز در نتیجه تعمیق بحران انرژی در جهان و فشار عرضه به بالاترین حد خود از سال 2008 رسید.

آلومینیوم یکی از فلزات اساسی بسیار وابسته به انرژی است به طوری که فعالان بازار به شوخی این فلز را «الکتریستیه جامد» لقب داده‌اند. هر تن آلومینیوم حدود 14 مگاوات انرژی مصرف می‌کند که معادل مصرف میانگین یک خانوار بریتانیایی طی سه سال است. اگر طبق آمارها سالانه 65 میلیون تن آلومینیوم تولید شود در واقع این فلز پنجمین مصرف‌کننده انرژی در جهان محسوب می‌شود.

این بدین معناست که آلومینیوم یکی از اولین اهداف دولت چین برای محدودکردن مصرف انرژی در تولید آن است. حتی اگر بحران کنونی انرژی در چین نبود دولت و مقامات چینی برنامه‌ ویژه‌ای برای محدود کردن ظرفیت تولید این فلز در آینده داشتند. هزینه انرژی در حال حاضر در آسیا و اروپا افزایش یافته و این بدین معناست که ریسک کاهش بیشتر عرضه آلومینیوم وجود دارد و طبیعتا سرمایه‌گذاران بر این عقیده هستند که قیمت همچنان در مسیر صعودی قرار دارد.

معالات روز دوشنبه در بورس فلزات لندن در حالی سپری شد که قیمت هر تن آلومینیوم با 2.8 درصد رشد به 3049 دلار رسید که بالاترین قیمت این فلز از سال 2008 تاکنون به شمار می‌رود. آلومینیوم در حال حاضر بیشتر سود را در میان سایر فلزات اساسی برای سرمایه‌گذاران خود داشته ست.

همچنین قیمت مس به بیشترین حد خود از میانه ماه سپتامبر رسیده و این در حالیست که روی و سرب نیز زیان‌هی اولیه خود را در نتیجه افزایش قیمت نفت و گاز و همچنین سایر مواد معدنی از قبیل سنگ‌آهن جبران کرده‌اند.

فعالان بازار آلومینیوم بر این تصور هستند که قیمت آلومینیوم حتی از مرز 4000 دلار در هر تن نیز عبور خواهد کرد و یک سقف جدید تاریخی را به ثبت خواهد رساند.

«کیت ویلدی» فعال 20 ساله بازار بورس فلزات لندن و رئیس معاملات «رومکو متال» بر این عقیده است که حرکت به سمت بازار آلومینیوم بیشتر شبیه بازی پوشش ریسک است. افزایش موقعیت‌های سرمایه‌گذاری در بازار نشان‌دهنده حرکت بزرگ سرمایه‌گذاران از بخش‌های دیگر بازار به سمت بازار آلومینیوم است که این موضوع منجر به رشد بیشتر قیمت این فلز خواهد شد.

شورای دولتی چین روز جمعه اعلام کرد افزایش قیمت انرژی را به کمبود آن در بازار ترجیح می‌دهد. شرکت بزرگ تولیدکننده آلومینیوم در هلند یعنی «آلدِل» اعلام کرده از هفته جاری تولید آلومینیوم خود را به دلیل بالارفتن قیمت انرژی در جهان کاهش خواهد.

«مارک هنسن» رئیس بخش معاملات شرکت «کونکورد» که در لندن مستقر است در یادداشتی گفت با کمبود آلومینویم در بازار و رشد سرمایه‌گذاری در این بخش به ویژه در خارج از چین، احتمالا طی 12 ماه آینده قیمت هر تن آلومینیوم از مرز 3400 دلار نیز عبور خواهد کرد.

معامله‌گران و تحلیل‌گران در حال رصد بازار هستند و افزایش احتمالی واردات چین به دلیل محدودیت‌های تولید داخل و رشد تقاضا را به دقت زیرنظر دارند. آنها می‌گویند چین در شرایط کنونی مجبور است به دلیل کاهش تولید ناشی از بحران انرژی واردات خود را افزایش دهد که این موضوع روی افزایش قیمت آلومینیوم تاثیر خواهد گذاشت.

تحلیل‌گران گلدمن ساکس می‌گویند دولت چین احتمالا به دلیل شرایط کنونی در کشور و نیاز بازار داخلی مشوق‌های مالیاتی صادرات انواع محصولات آلومینیوم را حذف خواهد کرد تا از خروج بیشتر این محصول به خارج از مرزهای خود جلوگیری کند. با توجه به اینکه احتمالا دولت چین سال آینده حجم عظیمی آلومینیوم را وارد کند کمبود آلومینیوم در سایر نقاط جهان افزایش خواهد یافت و همین موضوع می‌تواند محرک قیمت آلومینیوم به سمت قله‌های بالاتر باشد.

از طرف دیگر افزایش قیمت آلومینیوم در سال 2021 باعث شده که تولیدکنندگان تاسیسات قدیمی تولید خود را دوباره بازگشایی کنند و عرضه آلومینیوم به بازار را افزایش دهند. اما از طرف دیگر با توجه به محدودیت‌های شدید انرژی از طرف دولت‌ها بازگشایی چنین تاسیساتی دشوار به نظر می‌رسد. به عنوان مثال یک کارخانه تولید آلومینیوم اکنون برای اینکه بار پایه انرژی را دریافت کند باید برای هر تن آلومینیوم 4000 دلار هزینه کند که از قیمت کنونی هر تن آلومینیوم بیشتر است.

«ایون دینسمور» رئیس بخش آلومینیوم اولیه در CRU در پیامی تلفنی از لندن گفته است سال 2022 کمبود عرضه فلزات اساسی به حدی خواهد رسید که در طول تاریخ بی‌سابقه بوده است.  

انتهای خبر 

 

ارسال نظر

تازه ها