کد خبر 116551

فلز مس هم از جانب عرضه و هم از جانب تقاضا تحت فشار نزولی قرار گرفته و از طرف دیگر افزایش نرخ دلار در یک ماه اخیر در نتیجه سیاست جدید فدرال رزرو آمریکا ضمن ایجاد بی‌ثباتی در بازار مس باعث کاهش قیمت این فلز در بورس‌های کالایی جهانی شده است.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، شاخص ماهانه قیمت مس در بورس فلزات لندن با افت 1.7 درصدی روبرو شده و این در حالی است که صنعت مس هم از کمبود عرضه رنج می‌برد و هم تقاضای این فلز در نتیجه بحران بخش ساختمان چین در حالت نامطلوب قرار دارد، چرا که بخش اعظم تقاضای مس چین متعلق به بخش ساختمان این کشور است. در همین راستا بررسی قیمت سه ماهه مس در بورس فلزات لندن حکایت از کاهش قیمت و طی کردن مسیر نزولی دارد.

بحران انرژی در چین

چین بزرگترین مصرف‌کننده و تولیدکننده مس پالایش‌یافته است و موضوعات اخیر این کشور از جمله بحران انرژی هم باعث افت تولید در بخش مواد معدنی و هم در بخش ساخت محصولات نهایی شده است چرا که بحران انرژی گریبان‌گیر هر دو بخش شده است.  

بخش اعظم انرژی در کشور چین از زغالسنگ تولید می‌شود  و کاهش عرضه این محصول زیر سطوح مورد نیاز منجر به حرکت قیمت به بالاترین حد تاریخی شده است. برخی از استان‌های چین با محدودیت‌های انرژی مواجه شده‌اند که نتیجه آن کاهش شدید تولید کالاهاست. برخی از کارشناسان بر این عقیده هستند که این بحران‌ها در نهایت منجر به کاهش دسترسی به محصولات مصرفی در ایالات متحده نیز خواهد شد.

شاخص کایکسین نیز به خوبی این وضعیت هشدارددهنده در چین را نشان می‌دهد به طوری که این شاخص در ماه‌های اگوست و سپتامبر به ترتیب روی نقاط 49.2 و 50 ایستاده است. قرار گرفتن این شاخص زیر 50 نشان‌دهنده وضعیت نامناسب فعالیت کارخانجات در کشور چین است.

سیاست جدید فدرال رزرو و تقویت نرخ دلار

از طرف دیگر فدرال رزرو آمریکا تصمیم گرفته که استراتژی مالی کرونایی خود را که مبتنی بر تزریق نقدینگی به بازارها برای حمایت از اقتصاد کشور است تغییر دهد. فدرال رزرو در اطلاعیه‌ای اعلام کرد نرخ بهره را در آینده نه چندان دور افزایش خواهد داد و میزان خرید اوراق در بازار را نیز کاهش خواهد داد. افزایش نرخ دلار در یک ماه گذشته در نتیجه این سیاست منجر به کاهش بیشتر قیمت مس در جهان شده است چرا که قیمت کامودیتی‌ها در بازار کاملا در جهت عکس نرخ دلار حرکت می‌کند.

همچنین بحث تصویب بسته مالی زیرساختی دولت آمریکا بین دو حزب همچنان محل اختلاف است و این بسته عظیم مالی که یکی از محرک‌های قیمت مس در جهان در نظر گرفته شده، هنوز تصویب نشده است. کنگره هنوز درباره افزایش سقف بدهی دولت آمریکا تصمیم نگرفته است چرا که جمهوری‌خواهان به شدت با این موضوع مخالفند و به همین دلیل بودجه دولت تنها تا ماه دسامبر تصویب شده و انتظار می‌رود که بودجه سال جدید و این بسته مالی سنگین در ماه دسامبر دوباره تحت تاثیر اختلافات شدید بین دو حزب قرار بگیرد.

شاخص TC/RCs

«آرگوس» گزارش داده کاهش تقاضای مس در بازار از یک طرف به سود کارخانجات پالایش مس شده است چرا که در این حالت دریافت TC  از استخراج‌کنندگان برای سه ماهه چهارم افزایش یافته و به 70 دلار در هر تن رسیده است. این در حالیست که در اکثر سال میزان TC/RC در پایین‌ترین سطح خود قرار داشت. افزایش شاخص TC/RC بدین معناست که کنسانتره مس به وفور در دسترس است که این حالت نتیجه کمبود تقاضا برای فلز مس است.

روند حرکتی قیمت مس

شاخص سه ماهه قیمت مس در بورس فلزات لندن افت 2.3 درصدی داشته به طوری که قیمت هر تن مس در اول اکتبر به 9101 دلار تنزل داشته است. همچنین قیمت هر تن مس در بازار نقدی چین با کاهش حدود 1 درصدی به 10678 دلار رسیده و به همین ترتیب قراضه مس با رشدی کمتر از یک درصد به 9848 دلار افزایش داشته است. همچنین قیمت هر تن مس تولیدکننده گرید 110 و 122 در بازار ایالات متحده افت نزدیک به 3.2 درصدی را تجربه کرده است و تولید کننده گرید 102 نیز 3.3 درصد کاهش یافته است.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها