کد خبر 116475

قیمت سنگ‌آهن در نتیجه افزایش تقاضای ناشی از پایان تعطیلات طولانی‌مدت یک هفته‌ای در کشور چین افزایش یافت به طوری که قیمت هر تن سنگ‌آهن در بورس دالیان چین در معاملات روز جمعه رشد 5 درصدی را تجربه کرد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، سنگ‌آهن در معاملات روز جمعه چین در نتیجه افزایش تقاضا با پایان تعطیلات طولانی‌مدت و یک هفته‌ای چین با افزایش قیمت روبرو شد. چشم‌انداز افزایش تقاضای مواد خام در جهان کاتالیزوری برای افزایش قیمت ماده اولیه تولید فولاد شده است.

کمبود انرژی در چین باعث افزایش نگرانی‌ها درباره تولید فولاد از کوره‌های قوس الکتریکی شده است، این کوره‌ها از آهن قراضه به عنوان ماده اولیه تولید فولاد استفاده می‌کنند و به همین دلیل تولید فولاد از کوره‌های بلند که سنگ‌آهن ماده اولیه تولید فولاد است، رشد کرده است.

قیمت سنگ‌آهن تحویل ماه ژانویه که پرترافیک‌ترین قرارداد در بورس آتی کالای دالیان چین است در معاملات صبح جمعه رشد نزدیک به 5 درصدی را تجربه کرده و به 118 دلار در هر تن رسیده است. این قیمت در آستانه بیشترین قیمت از تاریخ 6 سپتامبر تاکنون محسوب می‌شود.

«دنیل هینز» استراتژیست ارشد کامودیتی گروه بانکداری استرالیا و نیوزیلند در یادداشتی عنوان کرد از آنجایی که توسعه‌دهندگان صنعت ساختمان در حال مبارزه با سطح بالای بدهی هستند، تقاضا برای فولاد و سنگ‌آهن همچنان در سطح پایینی قرار دارد.

اما کاهش تولید فولاد در کشور چین در نتیجه سیاست‌های محیط زیستی و کربن‌زدایانه همچنان بزرگترین نگرانی برای فولادسازان به شمار می‌شود.

تحلیل‌گر بانک مشترک المنافع استرالیا نیز در یاداشتی دیگر عنوان کرده است که تولید فولاد چین تا سه ماهه اول سال 2022 همچنان تحت فشار خواهد بود چرا که مقامات چین به دنبال این است که در المپیک زمستانی فوریه 2022 یک زمستان سبز را به جهانیان نمایش دهند.

«الیور دی آسیه» تحلیل‌گر دیگری نوشته است که حساسیت سرمایه‌گذاران چینی در حال حاضر بازیافت شده است و به سطح خنثی رسیده است، اما روند همچنان نزولی است و مسیر صعودی در نتیجه ماجراهای اخیر کشور چین به ویژه شرکت «اورگرانده» تحت تاثیر قرار گرفته است.

مهمترین موضوعاتی که اخیرا حساسیت سرمایه‌گذاران را به دنبال داشته است کاملا مربوط مسائل داخلی چین هستند اما در حوزه ژئوپلیتیکی مذاکرات تجاری بین چین و ایالات متحده هنوز آغاز نشده و این موضوع همچنان حل ناشده باقی مانده است.

روابط چین و آمریکا همچنان زیر ذره‌بین سرمایه‌گذاران قرار دارد، به ویژه بعد از اینکه «جو بایدن» برای دیدار با «شی جین‌پینگ» در انتهای امسال ابراز تمایل کرده است.

انتهای خبر  

 

ارسال نظر

تازه ها