کد خبر 116369

تا پایان ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر، نرخ تورم گرجستان با ۰.۵ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۱۲.۳ درصد رسیده است که این نرخ، یکی از بالاترین نرخ های تورم در ۱۰ سال اخیر محسوب می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از تریدینگ اکونومیکس، نرخ تورم در گرجستان کاهشی بوده است. تا پایان ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر، نرخ تورم در این کشور با ۰.۵ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۱۲.۳ درصد رسیده است که این نرخ، یکی از بالاترین نرخ های تورم در ۱۰ سال اخیر محسوب می‌شود.

حمل و نقل با ۲۰.۳ درصد افزایش قیمت، بزرگترین محرک قیمت‌ها در این کشور بوده است و پس از این بخش، مواد غذایی و نوشیدنی با تورم ۱۵.۹ درصد در رده بعدی قرار دارد.

از سوی دیگر کمترین نرخ تورم مربوط به پوشاک با تورم منفی ۱.۱ درصدی و تنباکو با تورم ۶.۳ درصدی در رده بعدی قرار دارد. بر مبنای ماهانه نیز نرخ تورم گرجستان در این ماه ۰.۲ درصد اندازه‌گیری شده که ۰.۷ درصد کمتر از تورم ثبت شده در این کشور در ماه قبل است.

متوسط نرخ تورم در گرجستان در بازه زمانی ۱۹۹۶ تا ۲۰۲۱ معادل ۷.۳۷ درصد بوده است که بالاترین تورم مربوط به آوریل ۱۹۹۶ با ۵۹.۳۱ درصد و پایین‌ترین نرخ تورم نیز مربوط به می ۲۰۱۲ با منفی ۳.۳ درصد بوده است.

از سوی دیگر متوسط نرخ تورم پاکستان در ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر با ۰.۶ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه منتهی به ماه قبل به ۹.۰ درصد رسید که این نرخ، بیشترین تورم ثبت شده در پاکستان طی پنج ماه اخیر محسوب می شود.

در بین بخش‌های مختلف، تورم در بخش مواد غذایی و نوشیدنی ۱۰.۲ درصد، حمل و نقل ۹.۱ درصد و آب و برق ۹.۷ درصد بوده است.  از سوی دیگر کمترین تورم در بخش فناوری ارتباطات با ۲. درصد بوده است. بر مبنای ماهانه، نرخ تورم پاکستان در این ماه ۲.۱ درصد اندازه‌گیری شده که ۰.۷ درصد بیشتر از تورم ثبت شده در ماه قبل بوده است.

متوسط نرخ تورم پاکستان در بازه زمانی ۱۹۵۷ تا ۲۰۲۱ معادل ۷.۵۸ درصد بوده است که بالاترین نرخ تورم ثبت شده مربوط به دسامبر ۱۹۷۳ با ۳۷.۸۱ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به فوریه ۱۹۵۹ با منفی ۱۰.۳۲ درصد بوده است./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها