کد خبر 116315

قیمت گاز در بازار بورس اروپا در ازای هر مگاوات برقی که از طریق آن تولید می‌شود، ۹۰ یورو افزایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت گاز در بازار بورس اروپا در ازای هر مگاوات برقی که از طریق آن تولید می‌شود، ۹۰ یورو افزایش یافت.

گاز طبیعی بزرگترین عامل افزایش قیمت انرژی است که از ژانویه تا اکتبر امسال قیمت آن حدود ۴۴۰ درصد افزایش یافته است.

کارشناسان معتقدند: برای نیروگاه‌ها استفاده از نفت خام به جای گاز برای تولید برق به صرفه‌تر است به همین منظور قیمت نفت خام نیز افزایش یافته است.

اوپک و اوپک پلاس اعلام کرده اند: به منظور ثبات قیمت در بازار قصد دارند تا ماه دسامبر میلادی ماهانه ۴۰۰ هزار بشکه تولید خود را افزایش دهند.

کارستن فریتش تحلیلگر کمرتس بانک آلمان معتقد است: چنانچه اوپک افزایش تولید را در دستور کار خود قرار ندهد، بهای نفت باز هم افزایش خواهد یافت.

برخی کارشناسان نیز پیش بینی می‌کنند با جایگزین شدن نفت خام به جای گاز طبیعی در تولید برق، تقاضا برای نفت در جهان دو میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

یک عامل دیگر در بالا رفتن تقاضا برای نفت خام، افزایش پروازها به آمریکا در نتیجه آسان شدن مقررات ورود به این کشور است. در نتیجه این آسان سازی، مصرف سوخت هواپیماها بیشتر خواهد شد.
به گفته کارشناسان؛ چنانچه بهای نفت خام به بالای بشکه‌ای ۸۰ دلار یا بیشتر برسد تورم وارداتی در کشورهای اروپایی از جمله آلمان بالا خواهد رفت.

هم اکنون آلمان تورم ۴.۱ درصدی را تجربه می‌کند که در ۲۸ سال گذشته بی سابقه است.

از دلایل افزایش قیمت گاز روی آوردن چین به تولید برق از طریق گاز طبیعی به جای زغال سنگ و کم آبی در برزیل و کاهش تولید برق از منابع آبی و روی آوردن این کشور به گاز بوده است.

ارسال نظر

تازه ها