کد خبر 116060

قیمت نفت در نتیجه انتظار سرمایه‌گذاران نفت مبنی بر افزایش تدریجی یکنواخت تولید اوپک به روال دوره‌های قبل در معاملات روز جمعه به آستانه 80 دلار رسید که بالاترین میزان قیمت نفت در سه سال اخیر محسوب می‌شود.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت نفت در معاملات روز جمعه در محدوده بالای 79 دلار در هر بشکه معامله شد که این میزان بالاترین حد سه سال اخیر است.

سرمایه‌گذاران انتظار دارند که روند افزایش تولید کشورهای عضو سازمان اوپک به روال دوره‌های قبل و به صورت یکنواخت افزایش پیدا کند و انتظار افزایش شدید یکباره در میزان تولید را ندارند.

نشست اوپک پلاس قرار است که روز دوشنبه برگزار شود و احتمالا در این نشست بر افزایش تدریجی تولید کشورها توافق شود و میزان کاهش تولید سال گذشته باز هم به میزان ثابتی کم شود. البته در این میان برخی از کارشناسان بر این عقیده هستند که ممکن است بازار در این دوره شاهد افزایش شدید تولید از جانب کشورها باشد.

در حال حاضر قیمت هر بشکه نفت برنت با رشد بیش از 1 درصدی در معاملات دیروز به 79 دلار و 13 سنت رسیده که این قیمت در سه سال اخیر بی سابقه بوده است. همچنین نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا با همین میزان رشد از مرز 75 دلار در هر بشکه عبور کرده است.

از ابتدای امسال تاکنون نفت برنت حدود 50 درصد افزایش یافته است و در معاملات روز سه‌شنبه حتی به 80 دلار در هر بشکه نیز رسید.

در حال حاضر اوپک از جانب کشورهای مصرف‌کننده نفت از جمله ایالات متحده و هندوستان تحت فشار قرار گرفته تا تولید خود را برای ایجاد تعادل در بازار جهانی و کاهش قیمت نفت، افزایش دهد.

«ادوارد مویا» تحلیل‌گر ارشد بازار در شرکت «اواندا» در یادداشتی اعلام کرد اگر اوپک پلاس روی همان توافق افزایش تدریجی 400 هزار بشکه خود تا ماه نوامبر پافشاری کند، در شرایط کنونی به احتمال زیاد هر بشکه نفت به 90 دلار خواهد رسید. وی بر این عقیده است هر افزایش تولیدی کمتر از 600 هزار بشکه باعث رشد قیمت نفت خواهد شد.

شرکت‌های تولیدکننده انرژی طی این هفته و برای چهارمین هفته متوالی دکل‌های فعال تولید نفت و گاز خود را افزایش داده‌اند و برخی از دکل‌های غیرفعال شده در نتیجه طوفان در خلیج مکزیک نیز اکنون به مدار تولید بازگشته‌اند.

طبق گزارشی که شرکت حفاری بیکرهیوز روز جمعه منتشر کرده، تعداد دکل‌های فعال در هفته منتهی به اول اکتبر با افزایش 7 عددی به 528 رسید که بالاترین میزان دکل‌های فعال از آوریل 2020 تاکنون محسوب می‌شود.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها